Organik yanıcı maddelerin risk analizinin ALOHA yazılımı ile modellenmesi
Modeling and comparing the risks of storing organic compounds using the ALOHA software
- Tez No: 929000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT BÜYÜKKIDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel üretim yapan tesislerde patlama ve yangın risklerinin nasıl değerlendirilebileceği ve bu risklere karşı alınabilecek önlemler incelenmektedir. Özellikle bir boya üretim tesisinde kullanılan toluen çözücüsünün tehlikeleri ele alınmış, ALOHA yazılımı kullanılarak toluen buharlarının yayılma alanı ve patlama riskleri modellenmiştir. Toluen, uçucu ve patlama riski taşıyan bir kimyasal olup, üretim sürecinde sızma durumunda büyük bir tehlike oluşturabilir. ALOHA yazılımı sayesinde, kimyasalın toksik etkileri ve patlama riski, çevresel faktörler de göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, tesislerde bu tür kimyasallarla çalışanların güvenliğini artırmak için alınması gereken önlemleri vurgulamaktadır. Bu önlemler arasında, doğru havalandırma sistemleri, patlama ve toksik gaz algılama cihazları, ex-proof ekipman kullanımı ve çalışan eğitimleri yer almaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki mevzuat ve standartlara uyum oranının artmasıyla birlikte patlama ve yangın risklerinin azalması beklenmektedir. Son olarak, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurumların akademik çalışmalara destek vermesi ve standartları güncelleyerek geliştirmesi, kimya endüstrisinin daha güvenli hale gelmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines how explosion and fire risks can be assessed in industrial production facilities and the measures that can be taken against these risks. In particular, the hazards of toluene solvent used in a paint production facility are discussed, and the spreading area of toluene vapors and explosion risks are modeled using ALOHA software. Toluene is a volatile and explosive chemical that can pose a major hazard if it leaks during the production process. Thanks to ALOHA software, the toxic effects and explosion risk of the chemical were analyzed, taking into account environmental factors. The results of the study highlight the measures that should be taken to improve the safety of those working with this type of chemical in plants. These measures include proper ventilation systems, explosion and toxic gas detection devices, use of ex-proof equipment and employee training. In addition, with increased compliance with Turkish legislation and standards, explosion and fire risks are expected to decrease. Finally, support for academic studies and updating and improving standards by institutions related to occupational health and safety will contribute to making the chemical industry safer.