Dual sayılarla programlama ve uygulamaları üzerine
On dual number programming and applications
- Tez No: 929001
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmış olup bu çalışmanın diğer bölümlerinde gerekli olacak 2_boyutlu Öklid uzayındaki temel kavramlar, tanımlar ve gerekli teoremler verilmiştir. İkinci bölümde; Lorentz düzleminde temel kavramlar verildikten sonra 2_boyutlu Lorentz düzleminde vektörler ve onların özellikleri iç çarpım ve matris yardımıyla incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Dual sayılar ve Dual Sayılar kümesi tanımlandıktan sonra Dual sayılarla Lorentz uzayında cebirsel yapılar incelenmiştir. Dördüncü bölüm; Harry H. Cheng'in (1)“Programming with Dual Numbers and its Application in Mechanisms Design ”makalesi temel alınarak matematiksel anlamda tanımlamış olduğumuz d dual sayılarının CH anlamda uygulamaları (toplama, çarpma, üs, karekök alma ve açı değeri hesaplama) ele alınmıştır. Buradan yola çıkarak çalışmamızın orjinal kısmı C# Programlama dili ile yazılan programda yapılan hesaplamalara, matematiksel anlamda bazı belirsizliklerin programdaki görüntülerine ve özgün örneklere yer verilerek oluşturulmuştur. Ayrıca sonuç ve önerilere de bu bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is dedicated to the introduction, where the fundamental concepts, definitions, and necessary theorems of two-dimensional Euclidean space that will be required in later chapters are presented. In the second chapter, after providing the fundamental concepts of the Lorentz plane, vectors in the two-dimensional Lorentz plane and their properties are examined using inner products and matrices. The third chapter defines dual numbers and the set of dual numbers. Then, algebraic structures in the Lorentz space with dual numbers are explored. The fourth chapter is based on Harry H. Cheng's [4] article,“Programming with Dual Numbers and its Application in Mechanisms Design”. It considers the mathematical applications of the defined dual numbers in CH terms (addition, multiplication, exponentiation, square root extraction, and angle calculation). Building on this, the original contribution of the study involves implementing calculations in a program written in the C# programming language. This includes addressing mathematical uncertainties in the program and presenting unique examples. This chapter also contains the results and recommendations.