Resimli dokumalar üzerine bir araştırma ve frig efsanelerinden esinlenilen jakarlı resimli dokuma uygulamaları
A research on pictorial weavings and jacquard pictorial weaving applications inspired by phrygian legends
- Tez No: 929006
- Danışmanlar: PROF. YÜKSEL ŞAHİN, DOÇ. EBRU ÇATALKAYA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, resimli dokumaların tarihsel süreci ve teknolojik gelişmelerin ışığında, Frig efsanelerine dayalı temaya bağlı kurgusal kompozisyon önerilerinin geliştirilmesi ve bu önerilerin jakar dokuma tezgâhında yorumlanma olasılıklarının araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada nitel araştırma yöntemi ve görsel araştırma teknikleri kullanılarak veriler toplanmıştır. Frig efsaneleri hakkında yapılan alan yazın araştırması, efsanelerin kültürel bellekteki önemini vurgulamış ve bu efsanelerin tekstil tasarımına nasıl aktarılabileceğine dair yeni bir yaklaşım geliştirilmesi fikrini vermiştir. YÖK veri tabanı araştırmalarında, Frig efsanelerinin resimli dokuma alanında ve özellikle Jakarlı dokumalarla ilişkilendirilmesi üzerine bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, Frig efsanelerinin çalışmanın teması olarak benimsenerek jakarlı dokuma tekniğiyle yorumlanmış olması, tezin önemini vurgulamaktadır. Araştırmada, Resimli dokumaların tarihsel süreci, konuları ve araştırmanın teması olarak seçilen Frig efsaneleri ve buna bağlı olarak özellikle Eskişehir Frig vadisi ile ilgili kapsamlı bir alan yazın taraması yapılmış ve Eskişehir Frig vadisine yapılan bir saha araştırmasıyla Frig uygarlığının izleri ve efsanelerin görsel tasarımda nasıl kullanılabileceği incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında resimli dokumaların kurgusal kompozisyonları oluşturulmuş ve jakar dokuma tezgâhında dokunması sağlanmıştır. Araştırmanın hedefleri; resimli dokumalar alanındaki çalışmalara katkıda bulunmak, bir temadan yola çıkarak araştırmaya dayalı resimli dokuma önerileri sunmak ve bu yöndeki çalışmalara akademik bir araştırma yaklaşımı sunarak elde edilen bulguların araştırmacılar, sanatçılar ve tasarımcılar için faydalı olmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop thematic fictional composition proposals based on Phrygian myths in light of the historical process of pictorial textiles and technological advancements, and to explore the possibility of interpreting these proposals on a Jacquard weaving loom. For this purpose, qualitative research methods and visual research techniques were employed to collect data. The literature review on Phrygian myths emphasized the cultural significance of these myths and highlighted the necessity of developing a new approach for incorporating them into textile design. Research in the YÖK database revealed that there has been no study focusing on the relationship between Phrygian myths and pictorial weaving, particularly with Jacquard textiles. Therefore, the adoption of Phrygian myths as the theme of the study and their interpretation through Jacquard weaving technique underscores the significance of this thesis. The research involved a comprehensive literature review on the historical process of pictorial textiles, their subjects, and Phrygian myths, which were chosen as the central theme of the study. Additionally, an on-site investigation in the Phrygian Valley in Eskişehir was conducted to examine the traces of Phrygian civilization and explore how the myths could be visually incorporated into design. Based on the gathered data, fictional compositions of pictorial textiles were created and woven on the Jacquard loom. The objectives of the research are to contribute to studies in the field of pictorial textiles, propose research-based pictorial weaving designs derived from a thematic concept, and present an academic research approach that will be useful for researchers, artists, and designers by making the findings accessible to them.