Zaman okuryazarlığı ve yönetimi öz denetim becerilerinin 5. sınıf sosyal bilgiler dersi kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of time literacy and management self-discipline skills in 5th grade social studies courses
  1. Tez No: 929007
  2. Yazar: ALİYE USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN BAYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sosyal Bilgiler dersi, öğrencilerin toplumsal sorumluluk, bireysel disiplin ve etkili zaman yönetimi gibi becerileri geliştirmelerine olanak sağlayan bir alan olarak, bu becerilerin kazandırılması açısından kritik bir önem sunmaktadır. Bu çalışma 5. sınıf öğrencilerinin zamanın farkındalığı, zaman becerilerinin olup-olmadığı üzerine yapılmış bir çalışmadır. Zaman yönetimi becerisinin kazandırılmasının önemi, veli ve Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin bu becerilerin öğrencilere kazandırılmasındaki rolü ve Sosyal Bilgiler dersi öğretim programında zaman kavramına yeterli önemin verilip verilmemesi çalışmanın ana noktalarını oluşturmaktadır. Öğretim programında yapılacak yeni düzenlemelerle öğrencilere ve öğretmenlere zaman yönetimi becerisi açısından katkı sağlamayı hedeflemiştir. Çalışmada 1968 yılından 2024 yılına kadar güncellenmiş Sosyal Bilgiler öğretim programları incelenmiş, 2018 ve 2024 yılı öğretim programları karşılaştırması yapılmıştır. 2023-2024 ve 2024-2025 yılı MEB tarafından hazırlanmış Soysal Bilgiler ders kitapları incelenerek zaman kavramları açısından karşılaştırmalar yapılmıştır. Yapılan incelemelerden sonra çalışmayı desteklemesi için 5. sınıf öğrencileri, veliler ve Sosyal Bilgiler öğretmenleriyle yarı-yapılandırılmış görüşmeler düzenlenerek, görüşleri incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak görüşme formları ve araştırma ile ilgili olarak doküman incelemesi kullanılmıştır. Çalışmada önce öğretim programları incelenerek hangi yıl öğretim programlarında zaman yönetimi becerisinin olup-olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Öğretim Programına ilk defa 2005 yılında zaman ve kronolojiyi algılama becerisi eklendiği görülmüştür. Yıllara göre incelemeler yapıldığında zaman ve kronolojiyi algılama becerisinin dengeli bir şekilde dağılmadığı görülmüştür. 2023-2024 ve 2024-2025 yılı MEB tarafından hazırlanan Sosyal Bilgiler ders kitapları içerisinde yer alan zamanla ilgili kavramlar (zaman, zaman yönetimi, kronoloji, zaman okuryazarlığı ve öz denetim) incelendiğinde zaman yönetimi ve zaman okuryazarlığı kavramlarına yer verilmediği görülmüştür. 2024 yılı Sosyal Bilgiler ders kitabında zaman kavramı 2023 yılı Sosyal Bilgiler ders kitabına göre daha sık geçmiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmeler sonucunda öğrencilerin zaman yönetimi becerisinde eksikleri olduğu ortaya çıkmıştır. Sosyal Bilgiler öğretmenleri görüşlerine göre zaman yönetimi becerisinin öğretim programında eksik olduğunu ve daha fazla yer verilmesi gerektiğini düşündükleri bilgisine ulaşılmıştır. Velilerin zaman yönetimi becerisi bakımından eksiklikler bulunduğu gözlenmiştir. Çıkarılan sonuçlardan yola çıkarak Sosyal Bilgiler dersi öğretim programında zaman yönetimi becerisine yeterince yer verilmediği ve bu becerinin ders konularına daha fazla eklenmesinin yararlı olacağı önerilebilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Öz Denetim Becerisi, Sosyal Bilgiler, Zaman Okuryazarlığı, Zaman Yönetimi, Zaman.
Özet (Çeviri)
The Social Studies course, which allows students to develop skills such as social responsibility, individual discipline, and effective time management, is critical in acquiring these skills. This study is conducted on the time awareness of 5th grade students and whether they have time skills. The importance of acquiring time management skills, the role of parents and Social Studies teachers in acquiring these skills to students and whether sufficient importance is given to the concept of time in the curriculum constitute the main points of the study. The aim of the new arrangements to be made in the curriculum is to provide students and teachers with additional information. The study examined the curriculum, and comparisons were made regarding time concepts by examining the textbooks prepared by the Ministry of National Education for the years 2023-2024 and 2024-2025. After the examinations, semi-structured interviews were organised with 5th grade students, parents and Social Studies teachers to support the study and their opinions were examined. Interview forms and document analysis related to the research were used as data collection tools. In the study, first the curriculum was examined, and it was revealed in which years' time management skills were present in the curriculum. In 2005, the ability to perceive time and chronology was added for the first time. When examined according to years, it was seen that the ability to perceive time and chronology was not distributed evenly. When these concepts (time, chronology, management, literacy and self-control) included in the Social Studies books prepared by the Ministry of National Education for the years 2023-2024 and 2024-2025 were examined, it was seen that these concepts were given more place in 2024-2025 compared to 2023-2024, except for chronology. As a result of the interviews conducted with the students, it was revealed that the students had deficiencies in time management skills. It was learned that Social Studies teachers thought that time management skills were lacking in the curriculum as well and that they should be given more place. It was also revealed that the parents had deficiencies in time management skills. From the results obtained, it can be suggested that time management skills are lacking in the curriculum, and that this skill should be added more to the subjects. KEY WORDS: Self-Control Skills, Social Studies, Time Literacy, Time Management, Time.