Tasarımın semantik gücü: Mizanpaj üzerinden inceleme
Semantic power of design: An examination through layout
  1. Tez No: 929015
  2. Yazar: MEHMET EMİN AKSARAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DARTAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Felsefe, Matbaacılık, Linguistics, Philosophy, Typography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada,“anlam-mânâ”,“tasarı-tasarım”ve“mizanpaj”terimlerinin kavramsal ayrımları yeniden tanımlanmış ve bu ayrımların gerekliliği Türk Dil Kurumu'na öneri niteliğinde sunulmuştur. Semantik alanının geniş kapsamı, Palmer ve Ullmann gibi isimler eşliğinde ele alınarak Türkiye'deki eksiklikler uluslararası örneklerle karşılaştırılmış ve multidisipliner çalışmalar önerilmiştir.“Semantik Dönem”adıyla, insan evrimini semantik gelişim açısından ele alan yeni bir dönemlendirme modeli sunulmuş ve bu model Broca alanı gibi fizyolojik kanıtlarla desteklenmiştir.“Anlambiçim”terimi, anlam ve biçimi birleştiren bir semantik çalışma alanı olarak önerilmiş, bu alanın disiplinler arası iş birliği ve uygulamalı alanlarda katkı sağlayabileceği öngörülmüştür. Jean-Paul Sartre'nin edimselliği ve“özneleşmiş nesne”ile“nesneleşmiş özne”kavramlarının sanat ve tasarıma etkileri açıklanmış, Aristoteles ve Merlin Donald'ın mimesis anlayışlarıyla ilişkilendirilmiştir. Türkçe literatürde mizanpaj üzerine kaynak yetersizliği tespit edilmiş, temel eserlerin çevirisinin önemine dikkat çekilmiştir. Çalışma, semantik ve mizanpaj alanlarına yeni bir yaklaşım sunarak teorik ve pratik katkılar sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the conceptual distinctions of the terms“meaning-significance”,“design-design”and“layout”were redefined and the necessity of these distinctions was presented to the Turkish Language Association as a proposal. The broad scope of the field of semantics was addressed with names such as Palmer and Ullmann, the deficiencies in Turkey were compared with international examples and multidisciplinary studies were suggested. A new periodization model that addresses human evolution in terms of semantic development was presented under the name of“Semantic Period”and this model was supported by physiological evidence such as Broca's area. The term“meaningform”was proposed as a semantic field of study that combines meaning and form, and it was predicted that this field could contribute to interdisciplinary collaboration and applied fields. The effects of Jean-Paul Sartre's performativity and the concepts of“subjectified object”and“objectified subject”on art and design are explained and related to the mimesis understanding of Aristotle and Merlin Donald. The lack of resources on layout in Turkish literature is determined, and the importance of translating basic works is emphasized. The study aims to provide theoretical and practical contributions by presenting a new approach to the fields of semantics and layout.