Adel Theodor Khoury'nin cihad âyetlerine yaklaşımı
Adel Theodor Khoury's approach to the jihad
  1. Tez No: 929029
  2. Yazar: ORHAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Adel Theodor Khoury (ö. 2023), İslam, Hristiyanlık ve Yahudilik gibi asılları itibarıyla ilahi orjinli olan dinlerin yanı sıra diğer dünya dinleriyle de ilgilenmiş ve bu alanlarda derinlemesine incelemeler yaparak önemli akademik eserler kaleme almış bir entelektüeldir. Özellikle dinler tarihi, karşılaştırmalı teoloji ve dinler arası diyalog konularında kapsamlı çalışmalar yapmış ve bu alanlarda birçok değerli eser üretmiştir. Onun akademik yaklaşımı, dinlerin tarihsel gelişimlerini, metinlerini ve kültürel bağlamlarını karşılaştırarak anlamaya yönelik derin bir sorgulama ve analiz içerir. İslam ilâhiyatı ile yakından ilgilenen ve bu alanda önemli eserler kaleme alan Khoury, İslam'ın teolojik, tarihi ve kültürel yönleri üzerine derinlemesine çalışmalarıyla da bilinmektedir. Özellikle Müslümanlarla Hristiyanlar arasında uzlaşma zemini oluşturma konusunda ciddi çabalar sarf eden önemli bir entelektüeldir. Hem akademik alandaki derinlemesine çalışmaları hem de asırlardır süregelen Müslümanlarla Hristiyanlar arasındaki fikrî çatışmaları sonlandırmaya yönelik geliştirdiği düşünsel katkılarla, Khoury, Hristiyanlık ve İslam arasındaki ilişkilerin daha anlayışlı ve barışçıl bir şekilde evrilmesi gerektiğini savunmuştur. Bu bağlamda, Khoury, her iki dinin teolojik ve tarihsel temellerine dayalı olarak, karşılıklı saygıyı ve anlayışı pekiştirecek bir diyalog ortamı oluşturulması gerektiğini vurgulamıştır. Karşılıklı anlayış oluşturma yönünde önemli bir adım olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada, Adel Theodor Khoury'nin özellikle 12 ciltlik Almanca olarak kaleme aldığı Der Koran Übersetzung und wissenschaftlicher Kommentar (Kur'ân Çevirisi ve İlmî Yorumu) adlı eseri başta olmak üzere, cihad konusuyla ilgili olarak müstakil şekilde yazdığı Was sagt der Koran zum Heiligen Krieg? (Kur'ân Kutsal Savaşa Ne Diyor?) adlı çalışması ve diğer eserlerinde bu kavrama nasıl yaklaştığı, hangi teolojik ve felsefi çerçevede ele alarak yorumladığı incelenmeye çalışılacaktır. Müellif cihad kavramına yönelik yorumu, yalnızca metinlerin anlamını çözümlemekle kalmayıp, aynı zamanda bu kavramın tarihsel, kültürel ve sosyo-politik bağlamlardaki yansımalarını da gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Khoury'nin cihadı ele alış biçimi, İslam'ın evrensel mesajı, barış, adalet ve hoşgörü anlayışları çerçevesinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Adel Theodor Khoury (d. 2023) was an important intellectual writer who focused on world religions with divine origins, such as Islam, Christianity, and Judaism, and produced in-depth works in these fields. He made significant contributions, particularly in the areas of religious history, comparative theology, and interfaith dialogue. His academic approach involves a deep inquiry and analysis, comparing the historical development, texts, and cultural contexts of these religions to gain a better understanding. Khoury, who also closely engaged with Islamic theology and wrote important works in this field, is known for his in-depth studies on the theological, historical, and cultural aspects of Islam. He was particularly dedicated to fostering a dialogue and reconciliation between Muslims and Christians. Through his deep academic work and intellectual contributions aimed at resolving the centuries-old ideological conflicts between Muslims and Christians, Khoury argued that the relationship between Christianity and Islam should evolve in a more understanding and peaceful manner. In this regard, Khoury emphasized the need for a dialogue that is based on the theological and historical foundations of both religions, one that strengthens mutual respect and understanding, which is considered an important step towards fostering interfaith understanding. This study will examine how Adel Theodor Khoury approached the concept of jihad, particularly in his 12-volume work Der Koran Übersetzung und wissenschaftlicher Kommentar (The Qur'an Translation and Scientific Commentary), as well as in his independent work Was sagt der Koran zum Heiligen Krieg? (What Does the Qur'an Say About Holy War?) and other writings. The author's interpretation of the concept of jihad goes beyond merely deciphering the meanings of texts; it also aims to highlight the historical, cultural, and socio-political implications of this concept. In this context, Khoury's approach to jihad will be evaluated within the framework of Islam's universal messages of peace, justice, and tolerance.