Çıkarlar çerçevesinde Suriyeli göçü: Türkiye ve Avrupa Birliği
Syrian migration in terms of interests: Türkiye and the European Union
  1. Tez No: 929028
  2. Yazar: GİZEM ŞAHİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN SEZGİN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Göç insanlığın ortaya çıkışından beri var olan bir olgudur. İnsanlar çeşitli sebeplerden ötürü bulundukları coğrafyayı terk ederek farklı bir coğrafyaya göç edebilmektedir. Göçe sadece göçmen açısından bakmak ise göçü eksik kılmaktadır. Göç kavramına göç ile birlikte kaynak ülke ve hedef ülke çerçevesinden de bakılmalıdır. Çünkü her göç bu iki ülke için kayıp ya da kazanç anlamına gelebilmektedir. Bu sebepledir ülkeler göçü kendi çıkarları çerçevesinde kullanmak istemektedirler. Ulusal çıkar, kavramının geçmişi ulus devletlerden de eskidir. Otuz yıl savaşlarında Katolik olan Fransa'nın karar vericisi olarak Kardinal Richelieu'nun uyguladığı siyaset ile Protestanları desteklemesi ve bunu da Kilise'nin bir üyesi iken yapması ile birlikte ulusal çıkar kavramı doğmuştur. Ulus devletlerin ortaya çıkması ile birlikte de bu kavram daha da anlamlı ale gelmiş ve devlet ile devleti oluşturan ulusun çıkarlarını geri kalan herşeyi önüne koymak olarak yeniden şekillenmiştir. Göç ve ulusal çıkar kavramının bir araya gelmesi ise göçün hedef ve kaynak ülke açısından değerlendirilmesiyle gerçekleşmektedir. Devletler göçü kendi ulusal çıkarlarını sağlamak, güçlendirmek ya da ulusal çıkarlarını tehdit eden durumları bertaraf etmek açısından değerlendirmektedir. Göçün ulusal çıkar açısından değerlendirilmesi bir başka bakış açısıyla insani tarafını arka planda bırakmak anlamına da gelebilmektedir. Bu çalışmada Suriyeli göçü çıkar çerçevesinde incelemekte ve Avrupa Birliği ile Türkiye'nin bakış açılarını karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Bununla birlikte şu sorulara cevap aranmaktadır: AB ve Türkiye'nin Suriyeli göçüne çıkarları çerçevesinde nasıl yaklaşmaktadır? Türkiye'nin Suriyeli göçüne yaklaşımı çıkar çerçevesinde midir? AB'nin Suriyeli göçüne yaklaşımı çıkar çerçevesinde midir?
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that has existed since the emergence of humanity. People may leave their current geography and migrate to a different geography for various reasons. Looking at migration only from the perspective of immigrants makes migration incomplete. The concept of migration should be viewed from the perspective of source country and destination country. Because every migration can mean loss or gain for these two countries. For this reason, countries want to use immigration for their own interests. The history of the concept of national interest is older than nation states. The concept of national interest was born when Cardinal Richelieu, as the decision maker of Catholic France during the Thirty Years' War, supported the Protestants with the policy he implemented and did this while he was a member of the Church. With the emergence of nation states, this concept has become even more meaningful and has been reshaped as putting the interests of the state and the nation that constitutes the state before everything else. The combination of the concepts of migration and national interest is achieved by evaluating migration in terms of the target and source countries. States evaluate migration in terms of ensuring and strengthening their national interests or eliminating situations that threaten their national interests. Evaluating migration in terms of national interest may, from another perspective, mean leaving the humanitarian side in the background. In this study, Syrian migration is examined within the framework of interest and the perspectives of the European Union and Turkey are discussed comparatively. However, answers are sought to the following questions: How do the EU and Turkey approach Syrian migration within the framework of their interests? Is Turkey's approach to Syrian migration based on self-interest? Is the EU's approach to Syrian migration based on self-interest.