Şeker pancarı potansiyeline göre Ankara Şeker Fabrikası'nda optimum kapasite büyüklüğü
- Tez No: 92904
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
95 ÖZET Ankara Şeker Fabrikası Bölgesi'nde Şeker pancarı üretim potansiyeline uygun olarak optimum fabrika pancar işleme kapasitesini belirlemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Bölgede şeker pancarı vejetasyon seyrine ait 15 'er günlük ölçümlerle elde edilen kök ağırlığı ve şeker oranının verileri kullanılmıştır. 1989 - 1998 yıllarına ait 10 yıllık 6000 den fazla veri toplanmıştır. Bu verilerle daha sağlıklı sonuçlara ulaşmak için kök verimi ve şeker oranları fonksiyonları çıkarılmıştır. Doğrusal Programlama yöntemiyle günlük 2500, 3000, 3500, 4000, 4500, 5000, 5500, 6000 ton kapasiteye ait ve pancardaki ağırlık ve şeker kaybı için % 4, % 3, % 2 fire oranlarına göre 24 matrisle pancar sökümü optimum planları bulunmuştur. önce fabrikanın mevcut kapasitesi olan 3000 ton / güne ve % 4 fire oranına göre optimum pancar söküm planlaması yapılmıştır. Buna göre pancar içerisindeki şeker oranı maksimum düzeyde tutulacak şekilde pancar söküm planı elde edilmiştir. Mevcut durumda Bölge'de 423300 ton şeker pancarı ve bundan 56962 ton şeker üretilmektedir. Çözüm sonunda üretilen pancar miktarında % 50 'lik, üretilen şeker miktarında ise % 91 'lik bir artış sağlandığı görülmektedir. Şeker pancarının daha iyi saklanma ve depolanma koşullarında fire oranının % 3 'e ve % 2 'e düşürülmesi halinde yapılan optimizasyon çözümlerinden en uygun günlük işleme kapasitesinin 3500 ton / gün olduğu görülmüştür. Çizilen şekillerden % fire oranlarına göre şeker üretim eğrileri ancak günlük 3500 ton kapasitede birbirlerine en ayrık noktadan geçmektedir. Bu da bundan sonraki kapasite arttırımlarında üretilecek şeker miktarında daha az artışlara neden olacağını belirtmektedir.96 Fabrika için ideal kapasite olarak 3500 ton / güne ilişkin optimum çözümde yıllık üretilen şeker miktarı 112866 tona yükselecektir. Bu da mevcut durumdaki şeker üretiminin yaklaşık iki katına yakın bir artış sağlanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
97 ABSTRACT This study has been conducted in order to determine optimal capacity of processing beet sugar in conformity with production potential of beet sugar in Ankara Sugar Factory. The data include the weight of root and the digestion which are obtained by the measurements of 15-days intervals related to course of beet sugar and vegetation period in the region. More than 6000 data are collected for the 10 years covering the period 1989 - 1998. In order to reach more robust conclusions with this data set the function of root productivity and digestion are derived. The optimal plans of beet collecting have been found for the daily capacities of 2500, 3000, 3500, 4000, 4500, 5000, 5500, 6000 tons and for digestion and weight lost proportions of 4 %, 3 %, 2 %, with 24 matrices by employing the method of linear programming. First, the optimal planning of collecting beet sugar has been realized in accordance with the present capacity of factory which is 3000 tons a day and the lost proportion of 4 %. Then, the plan of collecting beet has been obtained by keeping the sugar percentage in the beet at a maximum level. The solution provides an increase of 91 % in the production of sugar. The optimal daily capacity of processing is found to be 3500 tons per day according to the solutions of optimization if lost percentage is reduced from 3 % to 2 % under the conditions of better preservation. The charts drawn indicate that the sugar production curves drawn according to percentage lost diverge maximally from each other at the capacity of 3500 tons daily. Consequently, increases in the capacity after this point will result in gradually declining increases in the sugar production.98 The optimal solution related to the ideal capacity of 3500 tons per day for the factory will raise the sugar production 1 12866 tons. This result reveals that present production of sugar can approximately doubled. XCfteSIKOCRrrtMKPHPU