Genel liselerin birinci sınıflarında okutulan Türk dili ve edebiyat ders kitapları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 92905
  2. Yazar: EMİNE KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Dil öğretiminde temel araç ders kitaplarıdır. Teze konu olarak liselerin birinci sınıflarında okutulan Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarının incelenmesi seçilmiştir. Tezde birinci kitap olarak adlandırılan kitap Mahir ÜNLÜ ve Ömer ÖZCAN tarafından yazılan Inkilap yayınevince basılan“Türk Dili ve Edebiyatı”ders kitabıdır. İkinci kitap olarak adlandırılan eser Pasifik yayınları ait olup yazarları Melahat KOYUNCU, Mustafa KOYUNCU ve Sabiha SÖNMEZ'dir. Üçüncü kitap ise Ülke yayınlarına ait olup yazarları Prof. Dr. Orhan OKAY, Prof. Dr. Cermal KURNAZ, Yrd. Doç. Dr. Alaattin KARACA ve Nurettin ALBAYRAK'tır. İncelediğimiz bu üç Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarının Türk Dili ve Edebiyatı müfredatına uygunluğu, baskı tertibi, kalitesi, ele alınan metinler, metin altı soruları ve imla gibi yönlerden incelemeye tabi tutulmuştur. Çalışmada lise 1 Türk Dili ve Edebiyatı müfredatı esas alınarak üç kitap müfredata uygunluğu bakımından incelenmiş, Türk Dili ve Edebiyatı konusunda isim yapmış ünlü şahsiyetlerin görüşleri teze yol gösterici olmuştur. Çalışmamız şu bölümlerden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmaya incelenen kitapların tanıtılmasıyla başlandı. Bu bölümde kitaplar özellikle şekli özellikleri (kullanılan kağıt, baskı, tertip) açısından incelendi. İkinci bölümde, kitaplar muhtevaları ( bölümlendirme tarzları, seçilen yazarlar ve metinler, metinlerin türlere göre değerlendirilmesi) bakımından incelemeye tabi tutuldu. Üçüncü bölümde metin altı soruları ve taksonomik değerleri, seçilen üç nesil ve üç nazım parçalarından hareketle incelendi. Dördüncü bölümde ise her üç kitapta da yapılan imla hataları tespit edildi. Beşinci bölümde müfredat programında Türk Dili ve Edebiyatı ile ilgili hükümleri ve Tebliğler Dergisinde Bu hususta çıkmış yönetmelikleri mukayeseli bir incelemeye tabi tutarak, devletin bu husustaki tavrı tespit edilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The textbooks constitute basic tool in language teaching. The subject of the thesis has been selected as the study of the Turkish Language and Literature textbooks used in the first grade of senior high schools. Book I in the thesis is the textbook titled“Türk Dili ve Edebiyatı”(Turkish Language and Literature), written by Mahir ÜNLÜ and Ömer ÖZCAN and published by Inkilap Publications. The authors of the work called Book II, published by Pasifik Publications, are Melahat KOYUNCU and Sabiha DÖNMEZ. The authors of Book III are Prof. Dr. Orhan OKAY, Prof. Dr. Cermal KURNAZ, Assist. Assoc. Prof. Dr. Alaattin KARACA and Nurettin ALBAYRAK. These three Turkish Language and Literature textbooks have been examined in terms of compliance with the Turkish Language and literature curriculum, printing order, quality, texts included, under-text questions and spelling. The curriculum of 1st grade of senior high school has been taken as the basis in the stuffy and the three textbooks have been examined in terms of compliance with the curriculum and the opinions of the famous personalities in the field of Turkish Language and Literature have been guiding in the thesis. The study consists of the following chapters. The first chapter starts with the introduction of the books that have been studied. In this chapter, the books have been examined in terms of form (paper, printing and arrangement). The second chapter examines the books in terms of contents (sectioning style, selected authors and texts, assessment of the texts on the basis of types). In the third chapter, the books are examined on the basis of questions given under the texts and taxonomic values, selected three generations and three verse works. In the fourth chapter the spelling mistakes made in each of the three books have been determined. LC