Radyasyon onkoloji ünitesinde tedavi gören meme kanseri hastalarının tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanım durumları ve tutumları
The usage and attitudes towards complementary and alternative therapies among breast cancer patients receiving treatment in the radiation oncology unit
- Tez No: 929050
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kadınlarda sıkça karşılaşılan kanser türlerinden biri meme kanseridir. Kadınlarda akciğer kanserinden sonra en yaygın ölüm sebebi, meme kanseriyle ilişkilidir ve bu durum ikinci sırada yer alır. Meme kanserinin yaygınlığı, düşük sağ kalım oranları, tıbbi tedavilerin getirdiği yan etkiler ve kadınların sağlıkla ilgili araştırmalarına olan yoğun ilgi, tamamlayıcı ve alternatif tedavilere olan ilgiyi artırmıştır. Meme kanseri tedavisi gören hastaların tamamlayıcı ve alternatif tedavi kullanım sıklığını belirlemek ve TAT ile ilgili uygulamaları incelemek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Tanımlayıcı tipte yapılan bu araştırmanın evrenini Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Radyasyon Onkoloji Bölümü'ne Mart 2023 ile Mart 2024 tarihi arasında başvuran meme kanseri tanılı 113 hasta oluşturmuştur. Gönüllü olur formunu doldurmayı kabul eden 70 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen 3 bölüm ve 25 adet sorudan oluşan kişisel bilgi formu aracılığı ve 11 sorudan oluşan Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviye Karşı Tutum Ölçeği (BTATÖ) kullanılarak veriler yüz yüze toplanmıştır. Veri analizinde ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerleri, frekans ve yüzde, Student's test istatistiği, One Way ANOVA test istatistiği, Pearson Korelasyon istatistiği, Ki-kare testi kullanılmıştır. Sonuç olarak hastaların büyük bir çoğunluğunun TAT yöntemi kullanmadığı, yaklaşık olarak yarısının TAT yöntemini sağlık personelinden danışmanlık isteme durumu saptanmıştır. Sağlık çalışanlarının, hastaların TAT yöntemi kullanımlarını sorgulamaları, yeterli düzeyde danışmanlık sunmaları ve hastaları yönlendirebilmeleri için gerekli bilgi birikimine sahip olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most frequently encountered types of cancer in women. After lung cancer, the most common cause of death in women is associated with breast cancer, ranking second. The prevalence of breast cancer, low survival rates, the side effects brought by medical treatments, and women's intenseinterest in health-related research have increased attention toward complementary andalternative therapies. This study was conducted to determine the frequency of complementary and alternative therapy (CAT) use among patients undergoing breast cancer treatment and toexamine their practices regarding CAT. The population of this descriptive study consisted of 113 breast cancer patients who applied tothe Radiation Oncology department of Mersin University Oncology Hospital between March 2023 and March 2024. The sample of the study consisted of 70 patients who voluntarily agreed to fill out the informed consent form. The data were collected face-to-face through apersonal information form developed by the researcher, consisting of 3 sections and 25 questions, and using the 11-question Holistic Complementary and Alternative Therapy Attitude Scale (HCATAS). In data analysis, mean, standard deviation, minimum and maximum values, frequency and percentage, Student's t-test, One-Way ANOVA, Pearson correlation, and Chi-squared tests were used. In conclusion, it was found that the majority of the patients did not use CAT methods, and approximately half expressed a desire to receive counseling from healthcare professionals about CAT methods. It is necessary for healthcare professionals to inquire about patients' CAT usage, provide adequate counseling, and possess the necessary knowledge to guide patients accordingly.