Onkoloji kliniklerinde tedavi gören hastalarda yalnızlık ve sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişki
The relation between loneliness and level of social support in the patients treated in oncology clinics
  1. Tez No: 435690
  2. Yazar: ALEV ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE BATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, onkoloji kliniklerinde tedavi gören hastalarda yalnızlık ve sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ilişki arayıcı ve kesitsel araştırma deseninde yapıldı. Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında sağlık bakanlığına bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesinde 2014 Kasım -2015 Şubat tarihleri arasında Tıbbi Onkoloji ve Radyasyon Onkoloji kliniklerinde yatan ve ayaklı kemoterapi ünitesinde günübirlik tedavi gören 121 kanser hastası ile yapıldı. Veriler araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan Sosyo-Demografik özellikler formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve UCLA yalnızlık ölçeği kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler SPSS programında yüzdelik Kolmogorov Simirnov, ortalama, standart sapma ve frekans analizi, Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi testleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was done cross- sectionally to see the relationship between loneliness and social support level on the patients who were treated in oncology clinics. It (the study) was conducted in the Anatolian side of Istanbul from November 2014 to February 2015 with 121 cancer patients who had daily outpatient or inpatient treatment in medical oncology or radiation oncology clinics at a research hospital which was connected to the Ministry of Health. The data was collected via using socio-demographic features questionnaire, multi-dimensional perceived social support scale and UCLA loneliness scale that were prepared by reviewing the literatüre. The data obtained was evaluated with SPSS program percentage Kolmologov Smirnov, mean standard deviation and frequency analysis, independent sample t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis.