Utilization of stone wool kiln ash in slag-based geopolymer
Cüruf bazlı jeopolı̇merde taş yünü fırın külünün kullanımı
- Tez No: 929075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BAŞARAN BUNDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geopolimer üretimi alüminosilikat öncüllerine bağlıdır, ancak endüstriyel yan ürünlere sınırlı erişim doğal alternatiflerin araştırılmasını gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı, sodyum hidroksit ile aktive edilmiş tek parçalı öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu (GGBFS) bazlı, elyaf takviyeli bir jeopolimerde farklı dozajlarda taş yünü fırın külü kullanarak jeopolimer harcın taze ve sertleşmiş özelliklerini araştırmaktır. Taze ve sertleşmiş özellikler, işlenebilirlik, priz süresi, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, su emme, kuruma büzülmesi ve çiçeklenme ve alkali liçi gözlemleri dahil olmak üzere değerlendirilmiştir. Tahribatsız bir test olan ultrasonik darbe hızı da üretilen numuneler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Mikroyapısal özellikler de X-ışını kırınımı (XRD) kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmanın uzun vadeli sonuçları, sektör paydaşlarına bir yol haritası sunarak, onları hammadde dönüşümünü başarılı bir şekilde uygulamak için yeni iş modelleri geliştirmeye ve döngüsel ekonomi için tek parça elyaf takviyeli jeopolimer ürünleri uyarlamaya teşvik edecektir. Çalışma, farklı jeopolimer karışım tasarımları ve bileşimleri için içgörü ve öneriler sunacaktır. Son olarak, çalışma Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG) 9, 11 ve 13'e katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Geopolymer production depends on aluminosilicate precursors, yet limited access to industrial by-products necessitates exploring natural alternatives. This study aims to investigate the fresh and hardened properties of geopolymer mortar by utilizing stone wool kiln ash in varying dosages in a one-part ground granulated blast furnace slag (GGBFS)-based, fiber-reinforced geopolymer activated with sodium hydroxide. The fresh and hardened properties were evaluated, including workability, setting time, compressive strength, flexural strength, water absorption, drying shrinkage, and efflorescence and alkali leaching observations. Ultrasonic pulse velocity, a non-destructive test, was also conducted on the produced samples. The microstructural features were also investigated using X-ray diffraction (\ac{XRD}). The long-term outcomes of this study will provide a roadmap to industry stakeholders, encouraging them to develop new business models to successfully implement raw material transformation and adapt one-part fiber-reinforced geopolymer products for the circular economy. The study will offer insights and recommendations for different geopolymer mix designs and compositions. Finally, the study will contribute to Sustainable Development Goals (SDG) 9, 11, and 13 established by the United Nations.