Tarımsal kooperatiflerin inovasyon kapasitelerinin performansları üzerindeki etkisi: Kamerun orta bölgesi örneği
The impact of innovation capabilities of agricultural cooperatives on their performance: The case of the centre region of cameroon
- Tez No: 929074
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR .MURAD YERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kamerun'daki tarımsal üretim, geçimlik tarımın yoğun olduğu, düşük verimlilik seviyeleri, sınırlı teknoloji ve girdi kullanımı ve çiftçilerin yoksulluğuna sebep veren yetersiz altyapı ve piyasa kurumlarının varlığı ile kendisini karakterize etmektedir. Yoksulluğu ve açlığı azaltmak için tarımsal kooperatifler önerilmekte olup, bu kooperatiflerin başarısı farklı inovasyon kapasitelerine bağlı olarak değişmektedir. İnovasyon, bir kuruluşun performansındaki en kritik faktördür ve rekabet avantajı ve hayatta kalmak için gereklidir. Bu nedenle, tarımsal kooperatiflerde inovasyon kapasitelerinin geliştirilmesi, performanslarının iyileştirilmesi ve tarımsal kooperatiflerin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunması açısından önemlidir. Bu tezde, Kamerun'un Orta Bölgesi'ndeki tarımsal kooperatiflerin performansı üzerinde inovasyon kapasitelerinin etkisini analiz etmek için kapsamlı ve bir karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Veriler; kakao, manyok ve mısıra dayalı kooperatiflere odaklanılarak 100 kooperatiften rastgele seçilen 300 kooperatif yönetim kurulu üyesinden toplanmıştır. Bu tezin amaçlarını karşılamak üzere, farklı kooperatiflerde inovasyonların benimsenme düzeylerini değerlendirmek için bir inovasyon matrisi ve inovasyon endeksi kullanılmıştır. Varyans Enflasyon Faktörü (VIF) kullanılarak yapılan Çoklu Doğrusallık Değerlendirmesi, çoklu doğrusallık sorunlarının olmadığını doğrulamıştır. İnovasyon kapasitelerine dayalı performans seviyelerindeki farklılıkları incelemek için ANOVA uygulanmış ve başta pazarlama, örgütsel, üretim ve süreç inovasyonu kapasiteleri olmak üzere inovasyon kapasitelerinin tarımsal kooperatif performansını nasıl etkilediğini belirlemek için ise Çok değişkenli Lojistik Regresyon kullanılmıştır. Ayrıca, tarımsal kooperatiflerde inovasyonun yaygınlaştırılmasının başarısını etkileyen faktörleri belirlemek için İkili Lojistik Regresyon kullanılmıştır. Keşfedici Faktör Analizi, inovasyon faaliyetlerinin altında yatan yapıya ilişkin iç görü sağlarken, Korelasyon Analizi ile inovasyon kapasitesi ile performans arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Çalışmanın bulguları, kakao kooperatiflerinin özellikle üretim ve süreç inovasyonlarında en yüksek inovasyonu benimseme düzeylerini sergilediğini, buna karşılık manyok ve mısır kooperatiflerinin sırasıyla geliştirilmiş ürün çeşitlerine ve katma değerli işlemeye odaklanarak orta düzeyde katılım gösterdiğini ortaya koymaktadır. Çoklu doğrusallık değerlendirmeleri çoklu doğrusallığın olmadığını doğrulamış ve regresyon modelindeki tahmin değişkenlerinin güvenilirliğini sağlamıştır. ANOVA sonuçları, kooperatif performansında pazarlama ve süreç kapasitelerine bağlı olarak önemli farklılıklar olduğunu göstermiştir. Özellikle, çok değikenli lojistik regresyon, pazar kapasitesinin hem orta hem de yüksek düzeyde performans seviyelerini olumlu yönde etkileyen en güçlü tahmin değişkeni olarak tanımlarken, örgütsel kapasite performansı ile negatif bir korelasyon sergilemiş, bu da katı örgütsel yapıların inovasyonun ilerlemesini engelleyebileceğini düşündürmüştür. Daha büyük kooperatiflerin kaynak çeşitliliği nedeniyle inovasyonları yaygınlaştırmada daha başarılı olduğu görülmüş, ancak güvene aşırı bağımlılığın inovasyon çabalarını potansiyel olarak engellediğini ortaya koymuştur. Korelasyon analizi ayrıca Örgütsel İnovasyon Kapasitesi ile sosyal performans (r = 0.470) arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki ve inovasyon kapasitesi ile pazarlama performansı (r = 0.489) arasında önemli bir pozitif korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, tarımsal kooperatiflerde hem sosyal hem de pazar sonuçlarının geliştirilmesinde inovasyonun stratejik önemini vurgulamaktadır. Çalışmanın bulgularına dayanarak, tarımsal kooperatiflerin inovasyon odaklı bir kültür geliştirmeleri, ileri teknolojilere yatırım yapmaları, iş birliğine dayalı inovasyonu teşvik etmeleri, pazarlama kapasitelerini geliştirmeleri, sosyal etki sağlayan inovasyon yatırımlarına öncelik vermeleri gerektiği söylenebilir
Özet (Çeviri)
Cameroon's agricultural production is characterized by low productivity, subsistence-oriented farming practices, limited utilization of inputs and technology, and inadequate infrastructure and market systems, all of which contribute to rural poverty. The efficacy of agricultural cooperatives, which have been proposed as a mechanism for alleviating hunger and poverty, is contingent upon their innovative capabilities. Innovation represents an important component of an organization's performance, being essential for its survival and competitive advantage. To enhance their performance and facilitate the sustainable growth of agricultural cooperatives, it is imperative to develop their capacity for innovation. The effect of innovative capacities on the performance of agricultural cooperatives in Cameroon's Central Region was examined using a mixed method approach. With an emphasis on cooperatives based on cocoa, cassava, and maize, data were collected from 300 randomly chosen agricultural cooperative board members from 100 cooperatives. To accomplish the goal of this research, the extent of innovation adoption in diverse agricultural cooperatives was assessed utilizing an innovation matrix and innovation index. The absence of multicollinearity issues was verified by multicollinearity assessment utilizing the Variance Inflation Factor (VIF). Multivariate logistic regression was used to ascertain the impact of innovation capacities, specifically marketing, organizational, production, and process innovation capacities, on agricultural cooperative performance. ANOVA was utilized to analyze variations in performance levels according to innovation capacities. Additionally, determinants affecting the success of innovation dissemination in agricultural cooperatives were identified using Binary Logistic Regression. While Correlation Analysis investigated the relation between performance and innovation capacity, Exploratory Factor Analysis offered insights into the fundamental structure of innovation activities. The results indicate that while cassava and maize cooperatives exhibit moderate levels of engagement, focusing on improved product varieties and value-added processing, respectively, cocoa cooperatives demonstrate the highest levels of innovation adoption, particularly in production and process innovations. The reliability of the predictor variables in the regression model was ensured through multicollinearity assessments, which also confirmed that variables are not collinear. ANOVA results show that there were notable variations in cooperative performance based on marketing and process capabilities. Specifically, market innovation capacity was revealed as the most powerful predictor variable that positively impacted both medium and high levels of performance using multivariate logistic regression, whereas organizational innovation capacity was found to correlate inversely with performance. It implies that rigid organizational structures may impede the advancement of innovation. Due to resource diversity, larger cooperatives were found to be more effective in disseminating innovations. However, an excessive reliance on trust may have impeded innovation efforts. Furthermore, analysis of correlations showed a strong positive association (r = 0.489) between innovation capacity and marketing performance and a moderately positive correlation (r = 0.470) between organizational innovation capacity and social performance. These findings underscore the strategic significance of innovation in enhancing both social and market outcomes in agricultural cooperatives. In view of the findings from the study, agricultural cooperatives should develop an innovation oriented organizational culture, invest in advanced technologies, foster collaborative innovation, enhance marketing capabilities, and prioritize innovation investments that yield social impact.