Millî Kütüphanede 06 Mil Yz A 3056 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Transcribed text of the poetry collection registered in the National Library at number 06 Mil Yz A 3056 and its classification according to the Systematic Classification of Collections Project (MESTAP)
  1. Tez No: 929084
  2. Yazar: FATMA SEVER ÜÇKARDEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP ÇUKURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Edebî eserlerin derlenmesi, korunması ve yayılmasını sağlayan mecmûalar, bünyelerinde barındırdıkları zengin malzeme ile edebiyat tarihi açısından büyük önem taşımaktadır. Mecmûalar edebiyat dışındaki konuları da içermektedirler. Bu özellikleri onlara yalnızca bir edebî metin koleksiyonu değil, aynı zamanda derlendikleri dönemin sosyal, kültürel ve dinî yapısını yansıtan birer ayna niteliği vermektedir. Sözlü kültürün yazıya geçirilmesinde, halka ve sonraki yüzyıllara aktarılmasında birer vasıta olan mecmûalar üzerine yapılan araştırmalar günümüzde artarak devam etmektedir. Bu çalışmanın konusu, Ankara Millî Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu'nda 06 Mil Yz A 3056 demirbaş numarasıyla ve“Mecmûʿa-i Eşʿâr ve Edʿiye ve Fevâ'id”ismiyle kayıtlı mecmûanın transkripsiyonlu metni ve“Mecmûaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP)”göre tasnifidir. 21 manzumenin yer aldığı mecmûada mensur bölümler, Arapça sure ve dualar, ayrıca tespit edemediğimiz bir dilde yazılmış kısımlar mevcuttur. Çalışmanın“Giriş”bölümünde mecmûnın tanımı, önemi, özellikleri ve tasnifine değinilerek“Mecmûaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)”hakkında bilgiler verilmiştir.“Birinci Bölüm”de mecmûanın fizikî özellikleri ve muhtevasının tanıtımına yer verilmiştir. Metinde mahlası bulunan, mahlası olmayıp kime ait olduğu tespit edilen şiirler, nazım şekilleri, şiirlerde kullanılan ölçüler ve kalıpları; şairler ve şairlerin yaşadıkları yüzyıllar tablolar halinde gösterilmiştir.“İkinci Bölüm”de mecmûanın transkripsiyonlu metnine ve metnin kuruluş yöntemine yer verilerek şiirlerin yayınlanan divanlarla, divanlarda bulunmayanların ise elde edilen çeşitli kaynaklarla karşılaştırılması yapılmış ve tespit edilen farklar dipnotlarda belirtilmiştir.“Üçüncü Bölüm”de MESTAP tablosu yer almaktadır.“Dördüncü Bölüm”de mecmûada yer alan şairlerin biyografileri ele alınmıştır. Ayrıca çalışmanın sonunda mecmûanın tıpkıbasımına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magazines, which enable the compilation, preservation and dissemination of literary works, are of great importance in terms of literary history due to the rich material they contain. Magazines also include topics other than literature. These features make them not only a collection of literary texts, but also a mirror reflecting the social, cultural and religious structure of the period in which they were compiled. Research on magazines, which are a means of putting oral culture into writing and transmitting it to the public and to the following centuries, continues to increase today. The subject of this study is the transcribed text of the journal registered in the Ankara National Library Manuscripts Collection with the inventory number 06 Mil Yz A 3056 and the name“Mecmûʿa-i Eşʿâr ve Edʿiye ve Fevâ'id”and its classification according to the“Project for the Systematic Classification of Journals (MESTAP)”. The collection, which includes 21 poems, includes prose sections, Arabic surahs and prayers, and sections written in a language we cannot identify. In the“Introduction”section of the study, the definition, importance, features and classification of the magazine are mentioned and information about the“Systematic Classification of Magazines Project (MESTAP)”is given. In the“First Chapter”, the physical features and content of the magazine are introduced. The poems with pseudonyms in the text, the poems without pseudonyms but whose authors are known, their verse forms, meters and patterns used in the poems, the poets and the centuries in which the poets lived are shown in tables. In the“Second Chapter”, the transcribed text of the journal and the method of establishing the text are included, and the poems are compared with the published divans, and those not included in the divans are compared with various sources obtained, and the differences identified are indicated in footnotes. The“Third Section”includes the MESTAP table. In the“Fourth Chapter”, the biographies of the poets included in the journal are discussed. In addition, a facsimile of the journal is included at the end of the study.