Millî Kütüphanede 06 Mil Yz A 5466 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
National Library classification of the poem journal registrered in 06 Mil Yz A 5466 in reference to the text with transcription and according to Systematic Classifation of Journals Project (MESTAP) classifation
  1. Tez No: 820687
  2. Yazar: YAVUZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 429
Özet
“Toplanmış, toplanıp biriktirilmiş, bir araya getirilmiş”gibi anlamlara gelen mecmua, Arapça“cem”mastarından türetilmiştir. Dergi, gazete gibi süreli yayınlara da ad olan mecmua edebiyat terimi olarak aynı türden yazı, şiir, risale vb. şeylerin bir araya getirilmesiyle oluşan kitapları ifade eder. Mecmualarda bulunan şiirlerin edebiyat dünyasına kazandırılması büyük önem taşır. Çalışmamızın konusu Millî Kütüphanede 06 Mil Yz A 5466 numarada kayıtlı şiir mecmuasının transkripsiyonlu metni ve Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifidir. Çalışmamıza konu olan mecmuada çoğu 17. yüzyılda yaşamış şairlere ait 560 şiir bulunmaktadır. Derleyicisi ve derlendiği dönem hakkında bilgi sahibi olamadığımız mecmua 159 varaktan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mecmua, which means“gathered, gathered together, brought together”, is derived from the Arabic“cem”infinitive. Magazine, which is also the name of periodicals such as journals, journals, etc., as the term of literature, is the same type of writing, poetry, treatise, etc. It refers to the books that are formed by putting things together. Bringing the poems in the journals to the world of literature is of great importance. The subject of our study is the transcripted text of the poetry journal registered at 06 Mil Yz A 5466 in the National Library and its classification according to the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP). There are 560 poems, most of which belong to poets who lived in the 17th century, in the magazine that is the subject of our study. The magazine, which we do not know about the compiler and the period in which it was compiled, consists of 159 leaves.