Ankara Milli Kütüphanede 06 MİL YZ A 9855 nolu şiir mecmūasının transkripsiyonu ve incelemesi
Transcription and analysis of the poetry mechmuas no: 06 MİL YZ A 9855 at Ankara National Library
  1. Tez No: 774984
  2. Yazar: EMİNE AYŞE ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL BAYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Bu çalışmada, Ankara Milli Kütüphanede 06 MİL YZ 9855 numarada kayıtlı olan şiir mecmūasının transkripsiyonlu metnin oluşturulması ve incelenemsi hedeflenmiştir. Tertip bakımından divana benzeyen bu mecmūa 132 varaktan oluşmaktadır. Müstensihi ve istinsah tarihi bilinmeyen mecmūada, 18.yüzyıl şairlerinin çoğunlukta olduğu 97 şair ve 557 şiir bulunmaktadır. Çalışma, giriş, üç bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde mecmūalar hakkında genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde eserin tanıtılması, muhtevesı, tertibi, mecmūada yer alan şairler, nazım türleri, nazım şekilleri ve vezinleri, son olarak şairlerin biyografileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde gazellerde bulunan benzetme unsurları incelenmiştir. Üçüncü bölümde dįvānlarda bulunan şiirlerin karşılaştırılmasıyla oluşturulmuş transkripsiyonlu metin ve mecmūanın MESTAP'a göre tasnifi bulunmaktadır. Sonuç bölümünde ise mecmūada tespit edilen yeni bulgulara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to create and analyze the transcripted text of the poetry magazine registered in the Ankara National Library with the number 06 MİL YZ 9855. This magazine, which is similar to a sofa in terms of composition, consists of 132 leaves. There are 97 poets and 558 poems, mostly 18th century poets, in the magazine, whose copy and copy date are unknown. The study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction, general information about the journals is given. In the first chapter, the introduction of the work, its content, arrangement, the poets in the journal, verse types, verse forms and meters, and finally the biographies of the poets are emphasized. In the second part, the simile elements in the ghazals were examined. In the third chapter, there is the classification of the transcripted text and the magazine created by the comparison of the poems in the divans according to MESTAP. In the conclusion part, new findings detected in the journal are mentioned.