F18-FDG PET/BT ile iki aşamalı revizyon artroplastisinde reimplantasyon aşaması öncesienfeksiyon eradikasyon durumununun değerlendirilmesi ve klinik sonuçlara etkisi
Use of F18-FDG PET/CT and MRI in two-stage revision arthroplasty for detecti̇on ofinfection status and its impact on cli̇ni̇cal outcomes before rei̇mplantati̇on
- Tez No: 929092
- Danışmanlar: PROF. DR. VASFİ AKINCI KARATOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Periprostetik eklem enfeksiyonları tedavisinde iki aşamalı revizyon artroplastisi altın standart tedavi olarak uygulanmaktadır. Reimplantasyon aşaması öncesi enfeksiyon eradikasyonunu netleştiren bir test ya da görüntüleme için standart bir algoritma yoktur. Çalışmamızın amacı periprostetik eklem enfeksiyonu nedeniyle iki aşamalı revizyon artroplastisi uygulanan hastalarda reimplantasyon aşaması öncesi F-18 florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi/bilgisayarlı tomografi (F18-FDG PET/BT) tetkikinin enfeksiyon eradikasyon durumunu tespiti ve hem tek hemde MRG ile kombine kullanılmasının klinik sonuçlara olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2018 uluslararası konsensus toplantısı (ICM) tanı kriterleri ile değerlendirilip kalça ve diz periprostetik eklem enfeksiyonu nedeniyle iki aşamalı revizyon artroplastisi uygulama kararı alınan ve reimplantasyon işlemi öncesi enfeksiyon eradikasyon durumunu değerlendirmek amacıyla F18-FDG PET/BT ve kontrastlı MRG çekimi yapılan 47 (26 kadın, 21 erkek) hasta çalışmaya dahil edildi. Her hastada bir eklem incelenmek üzere toplam 26 kalça ve 21 diz hastası mevcuttu. Hastaların demografik bilgileri, ek hastalıkları, laboratuvar değerleri ve radyolojik tetkikleri incelendi. İkinci aşama operasyon öncesi F18-FDG PET/BT görüntülemesi sonucu 31 hasta ''enfeksiyonla uyumlu'' ve 16 hasta ''enfeksiyonla uyumsuz'' olarak kaydedildi. Reimplantasyon uygulandıktan sonra klinik sonucuna göre tekrar enfeksiyon gelişmeyen 33 hasta ''enfeksiyonla uyumsuz'' , reimplantasyon sonrası enfeksiyon gelişip debridman uygulanan ve ikinci aşama operasyon öncesi enfeksiyon bulguları gerilemeyip tekrar debridman uygulanan toplam 14 hasta ''enfeksiyonla uyumlu'' olarak değerlendirildi. Hastaların F18-FDG PET/BT ve klinik sonuçları arasında istatistiksel olarak analiz yapıldı. Sonuçlar: Hastaların ikinci aşama operasyon sonrası ortalama takip süresi 44,9 (20-120) aydı. Ortalama yaş 65,4±12,75 yıl saptandı. F18-FDG PET/BT sonuçlarına göre“enfeksiyonla uyumsuz”olarak belirlenen hastaların %94'ü klinik olarak enfekte değilken,“enfeksiyonla uyumlu”olarak belirlenen hastaların %42'si klinik olarak enfekte sonuçlandı. F18-FDG PET/BT sonuçları ile klinik sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. (p=0.017) F18-FDG PET/BT'nin duyarlılığı %92,8, özgüllüğü %45,4, pozitif prediktif değeri %42, negatif prediktif değeri %94 bulundu. F18-FDG PET/BT ve MRG kombine edilerek kullanımında her iki tetkikte ''nonenfekte'' bulunan hastaların klinik sonuçlarıyla yapılan analizde enfeksiyonu dışlamada istatistiksel olarak anlamlı saptanıp (p = 0.014, Pearson Ki-Kare test) duyarlılık %100, özgüllük %61, pozitif prediktif değer %53, negatif prediktif değer %100 bulundu. Eklem bölgesine göre yapılan analizde kalça bölgesi enfeksiyonlarında F18-FDG PET/BT sonuçları ile klinik sonuçlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş olup (p =0.036), diz bölgesi enfeksiyonlarında F18-FDG PET/BT sonuçları ile klinik sonuçlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p =0.3). Hastaların demografik verileri ve klinik sonuçları arasında yapılan analizde hasta yaşı (p = 0.8) ile cinsiyetin (p = 0.6) iki aşamalı revizyon artroplastisinde tedavi sonucuna etki etmediği saptandı. Tartışma: F18-FDG PET/BT reimplantasyon aşaması öncesi enfeksiyon eradikasyonunu tespit etmede %92,8 duyarlılık ve %94 negatif prediktif değer ile yüksek bir doğruluk göstermiştir. Bulgular bu tetkikin reimplantasyon öncesinde enfeksiyon açısından belirsiz vakalarda enfeksiyonu dışlamada önemli bir tetkik olduğunu desteklemektedir. Ancak özgüllük (%45,4) ve pozitif prediktif değer (%42) oranları düşük olup bulgular enfeksiyon varlığını kesin olarak doğrulamada sınırlamaları olduğunu göstermektedir. F18-FDG PET/BT ve MRG kombine edilerek kullanımının yüksek duyarlılık ve negatif prediktif değeri ile reimplantasyon kararı alınmasında kullanılabilecek önemli bir parametre olduğu bulunmuştur. Çalışmamız F18-FDG PET/BT'nin yüksek duyarlılığı ve negatif prediktif değeri ile özellikle serolojik test sonuçları enfeksiyon açısından yüksek olan fakat klinik durum olarak enfeksiyon düşünülmeyen enfeksiyon eradikasyonu açısından belirsiz vakalarda enfeksiyonu dışlamak için kullanılabilecek önemli bir tetkik olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Two-stage revision arthroplasty is considered the gold standard in the treatment of periprosthetic joint infections. However, there is no standard algorithm or diagnostic imaging modality to definitively confirm infection eradication prior to the reimplantation stage. The aim of our study is to evaluate the effectiveness of fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography (F-18 FDG PET/CT) in determining the eradication status of infection before reimplantation in patients undergoing two-stage revision arthroplasty due to periprosthetic joint infection, and to investigate the clinical impact of using it alone and in combination with MRI. Materials and Methods: Forty-seven patients (26 female, 21 male) who were diagnosed with hip or knee periprosthetic joint infection based on the 2018 International Consensus Meeting (ICM) diagnostic criteria and underwent two-stage revision arthroplasty were included. These patients underwent both F-18 FDG PET/CT and contrast-enhanced MRI prior to reimplantation to evaluate infection eradication. In total, 26 hips and 21 knees were analyzed. Patient demographics, comorbidities, laboratory values, and radiological findings were reviewed. According to the preoperative F-18 FDG PET/CT results, 31 patients were classified as“consistent with infection”and 16 patients as“inconsistent with infection.”Based on clinical outcomes following reimplantation, 33 patients with no recurrence of infection were classified as“inconsistent with infection,”while 14 patients who developed infection post-reimplantation and required debridement, or had persistent infection signs prior to reimplantation and required repeated debridement, were considered“consistent with infection.”A statistical analysis was performed to evaluate the correlation between F-18 FDG PET/CT results and clinical outcomes. Results: The mean follow-up duration after the second-stage surgery was 44.9 months (range 20–120). The mean age was 65.4±12.75 years. Among patients classified as“inconsistent with infection”based on F-18 FDG PET/CT, 94% were clinically infection-free, while 42% of those classified as“consistent with infection”were clinically infected. A statistically significant correlation was found between F-18 FDG PET/CT results and clinical outcomes (p= 0.017). The sensitivity of F-18 FDG PET/CT was 92.8%, specificity was 45.4%, positive predictive value was 42%, and negative predictive value was 94%. When combined with MRI, analysis of patients determined to be“non-infected”by both tests revealed a statistically significant result in ruling out infection (p = 0.014, Pearson Chi-Square test), with a sensitivity of 100%, specificity of 61%, positive predictive value of 53%, and negative predictive value of 100%. In region-based analysis, a significant correlation was found between F-18 FDG PET/CT results and clinical outcomes in hip infections (p = 0.036), whereas no such correlation was found in knee infections (p = 0.3). Analysis of demographic data and clinical outcomes showed that patient age (p = 0.8) and gender (p = 0.6) had no effect on treatment outcomes in two-stage revision arthroplasty. Conclusion: F-18 FDG PET/CT demonstrated high accuracy in detecting infection eradication before reimplantation, with a sensitivity of 92.8% and a negative predictive value of 94%. These findings support its use as a valuable tool in ruling out infection in ambiguous cases prior to reimplantation. However, the relatively low specificity (45.4%) and positive predictive value (42%) indicate limitations in confirming the presence of infection. The combination of F-18 FDG PET/CT and MRI was found to be a valuable parameter with high sensitivity and negative predictive value to guide the reimplantation decision process. Our study shows that due to its high sensitivity and negative predictive value, F-18 FDG PET/CT can be a useful diagnostic tool to exclude infection in cases with high serological markers of infection but a clinically ambiguous picture.