Alt üçüncü büyük azı dişlerinin gömük kalmasında etkili olabilecek bazı parametrelerin incelenmesi
- Tez No: 9290
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
53 ÖZET Bu araştırma 3 Ekim 1988 - 30 Kasım 1989 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız-Diş ve Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalına başvuran 102 hasta üzerinde yapılmış olup, asıl çalışma konusu alt üçüncü büyük azıların gömüklük nedenleridir. Çalışmamızda ağzında alt akıl dişi bulunan 19 yaş ve daha yukarı olmak üzere toplam 56 tane kadın, 46 tane de erkek hasta incelemeye alınmıştır. Bayan hastaların 27 tanesinde alt üçüncü büyük azılar sürmüş durumda iken, 29 tanesinde gömülü pozisyonda idi. Erkeklerin ise 20 tanesinde sürmüş, 26 tanesinde gömülü durumda idi. Her bir hastadan ortopantomogram filmi çekilmiş ve bu filmler üzerine tesbit edilen aydınger kâğıdı üzerine alt çenenin görüntüsü tümüyle çizilmiştir. Bu şekil üzerinde birtakım nokta, açı ve düzlemler tesbit edilmiş ve bunların ışığı altında alt üçüncü büyük azıların gömüklük nedenleri araştırılmıştır. Bu araştırmanın bulgularına göre alt üçüncü büyük azıların gömüklülük nedenleri şöylece sıralanabilir : a Ramusun ön kenarı ile üçüncü büyük azının distal yüzeyi arasındaki mesafenin az olması. b- Ramusun ön kenarı ile ikinci büyük azının distal yüzeyi arasındaki mesafenin az olması. c- Ramusun orta noktası ile üçüncü ve ikinci büyük azıların distal yüzeyi arasındaki mesafenin yetersiz olması. d- Üçüncü büyük azının kök uzunluğu, boyu, kuron genişliği. e- Üçüncü büyük azının uzun aksının mandibular düzlem ve okluzal54 düzlem ile yapmış olduğu açı. f- ikinci büyük azının kuron genişliği. g-Üçüncü büyük azının orta noktasının mandibular düzleme olan uzaklığı. Bütün bu nedenlerden dolayı ilerde cerrahi ve ortodontik problemlerin ortaya çıkmaması için çocuklara daha küçük yaşlardan itibaren diş bakımının öğretilmesi ve çocukların çene ve diş gelişimlerinin peryodik olarak kontrol edilmesi kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY The purpose of the investigation was to find out the reasons of mandibular third molar impactions. For this reason, a total of 102 patients (56 girls and 46 boys) who applied to the Oral Surgery Clinic Atatürk University Faculty of Dentistry during the period of 3rd October, 1988 to 30th November, 1989 were included in the study. All of the patients were over the age of 19 and had a mandibular third molar ; while the lower mandibular third molar had erupted in 27 and impacted in 29 female subjects, it had erupted in 20 and unerupted in 26 male subjects. The orthopantomographic films were taken from each patient and the view of mandibula was drawn on an acetad paper from the films. On that picture some points, angles and planes were determined and under the light of those figures the reasons of mandibular third molar impactions were studied. According to the data the main reasons for the high frequency of mandibular third molar impactions were found as follows : a- The lack of space between the distal surface of third molar and the anterior border of ramus; b- the lack of space between the distal surface of second molar and the anterior border of ramus; c- the narrow space between the mid-ramus and the distal surfaces of third and second molar; d- the root length of third molar and tooth size; e- the angulation of third molar to mandibular and oclusal plane; f- the crown size of second molar; g- the distance of midpoint of third molar to mandibular plane. In order not to have such orthodontical and surgical problems in the future, the children should be instructed about dental care and be controlled periodically from the childhood.