İlkokullarda uygulanan aile katılımı çalışmalarına ilişkin okul yöneticilerinin ve velilerin görüşleri
The viewws of the school administrators and parents on parental involvement practices in primary schools
  1. Tez No: 929130
  2. Yazar: GÜNEŞ BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KEPENEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İlkokullarda aile katılımı, öğrencinin bireysel başarısının artırılmasının yanında daha güçlü ve olumlu bir okul iklimi oluşturmak acısından oldukça önemlidir. Okullarda yürütülen eğitim-öğretim çalışmalarının aileler tarafından desteklenmesi eğitim-öğretim sürecini de olumlu yönde geliştirmektedir. Araştırmada Ankara'da bulunan kamu ilkokullarında görev yapan okul yöneticilerinin ve bu okulların Okul-Aile Birlikleri'nde görev alan velilerin okul yönetimi tarafından yürütülen aile katılımı çalışmalarına ilişkin görüşlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Nitel araştırma yaklaşımının benimsendiği araştırmada veriler, Ankara ilinin Çankaya, Yenimahalle, Keçiören, Mamak, Altındağ ilçelerindeki kamu ilkokullarında görev yapan 10 yönetici ve okul aile birliği üyesi 10 veli ile yüz yüze görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Katılımcıların ilkokullarda uygulanan aile katılımına yönelik görüşlerini ortaya koymak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, yönetici ve velilerin tamamı aile katılımı çalışmalarının öğrenciler ve aileler için olumlu katkıları olduğunu düşünmektedirler. Yöneticiler, aile katılımının daha çok öğrencilerin davranış gelişimine ve ders başarısına katkı sağladığını belirtmiş; veliler, bu katılımın çocukların arkadaşlık ilişkilerini ve sosyal becerilerini olumlu etkilediğini vurgulamışlardır. Hem veli hem de yöneticiler velilerin katılımını azaltan olumsuz faktörlerin olduğunu ifade etmişlerdir. Yöneticiler, kültürel farklılıklar ve ekonomik engellerin ciddi sorunlar yarattığını belirtirken; veliler, duyuruların zamanında yapılmamasının katılımı azalttığını belirtmişlerdir. Aile katılımını etkileyen en önemli faktörlerden birinin etkinliklerin zamanının olduğu saptanmıştır. Ailelerin çalışma durumu ve çocuk sahibi olmaları ise katılımı azaltan faktörler arasındadır. Aile katılımına yönelik planlanan çalışmalar arasında veli toplantıları ve resmi törenler önceliği oluşturmaktadır. Velilerin okulda yürütülen aile katılımı çalışmaları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ulaşılan diğer bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Parental involvement in primary schools is crucial not only for enhancing students' individual success but also for creating a stronger and more positive school climate. Supporting the educational activities carried out in schools by families also positively enhances the educational process. In this study, parental involvement activities conducted in primary schools were examined from the perspectives of parents and school administration. The types of parental involvement activities carried out in primary schools were identified. The challenges faced by school administration during the implementation of these activities were examined based on the perspectives of parents and school administration. The contributions of parental involvement activities to parents, school administration, and students were determined, and recommendations were developed to address the identified challenges. In this qualitative study, data were collected through face-to-face interviews with 10 administrators and 10 members of the Parent-Teacher Association working in public primary schools located in the central districts of Ankara, including Çankaya, Yenimahalle, Keçiören, Mamak, and Altındağ. A semi-structured interview form was prepared to reveal participants' perspectives on parental involvement practices in primary schools, and the data obtained were analyzed using the content analysis method. According to the results of the study, all participants, including administrators and parents, believe that parental involvement activities have positive contributions for both students and families. Both parents and administrators stated that there are negative factors reducing parental participation. One of the most significant factors affecting parental involvement was identified as the timing of activities. Additionally, parents' employment status and having children were among the factors that reduce participation. Parent-teacher meetings and official ceremonies are prioritized among the planned parental involvement activities. Another finding is that participating parents lack sufficient knowledge about the points considered by the school administration during the implementation of these activities.