Demokratikleşmede Avrupa Birliği'nin çekim etkisi tartışmaları: Doğu Avrupa örneği
Debates on the effect of the European union in democratization: The case of Eastern Europe
- Tez No: 929129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN GÜDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma Doğu Avrupa'nın AB üyeliği sonrasındaki dönüşümünü kurumlar ve liderlerin kurumlar üzerindeki etkisi üzerinden okumaya çalışarak ortaya önemli bulgular koymayı hedeflemiştir. Dolayısıyla teorik perspektiften edinilen destek ile önce AB'nin kurumlar ve politikalar üzerinden okuması yapılmış ve sonra ülkelerin bağımsızlıkları, bağımsız olduktan sonra anayasa, seçim sistemi ve siyasi partiler üzerinden nasıl şekillendiği incelenmiştir. Seçilen iki ülkenin kurumsal incelemeleri yapıldıktan sonra her ikisi için ayrı ayrı lider başlığı açılarak liderlerin kurumlara olan etkisi çözümlenmiştir. Tüm bunlarla AB üyeliği sonrası ülkelerde meydana gelen kurumsal dönüşümler analiz edilmiştir. Bu analiz, çekim etkisi eleştirisi yaparak gerçekleştirilmiştir. Çekim etkisi okuması gerçekleştirilirken AB ve ilgili ülkeler arasındaki gerilimin dinamiklerinin liderler ekseninde şekillendiği gözlemlenmiş ve böylece liderin kurumsal dönüşümlerde ihmal edilmemesi gereken rolü ortaya çıkarılmıştır
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal important findings by trying to read the transformation of Eastern Europe after EU membership through institutions and the effect of leaders on institutions. Therefore, with the support obtained from the theoretical perspective, the EU was first read through institutions and policies, and then how the independence of the countries was shaped through the constitution, electoral system and political parties after they became independent was examined. After the institutional examinations of the two selected countries were made, the leader heading was opened separately for each and the effect of leaders on institutions was analyzed. With all these, the institutional transformations that took place in the countries after EU membership were analyzed. This analysis was carried out by criticizing the gravity effect. While reading the gravity effect, it was observed that the dynamics of the tension between the EU and the relevant countries were shaped around the axis of leaders, and thus the role of the leader, which should not be neglected in institutional transformations, was revealed.