El âlem ve sosyal kontrol: Başörtülü kadınlar üzerine bir araştırma
People and social control: A study on women with headscarf
  1. Tez No: 929138
  2. Yazar: NECMİYE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BANU OKUTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
El âlem, Türkiye toplumu içerisindeki bireylerin yaşama bakışları, davranışları ve tercihlerinde etken bir olgudur. Kimlerden meydana geldiği ihtilaflı olan el âlemin bireyler üzerindeki etkisi, herhangi bir araştırmaya konu olmamış ve sosyolojik olarak tartışılmamıştır. Bu anlamda literatüre katkı sunan bu çalışma hem el âlemin tanımlanmasındaki müphemliği aydınlatmayı hem de başörtülü kadınların el âlemin kontrol etkisini hangi alanlarda ve nasıl deneyimlediklerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemi, en az 20 yıldır İstanbul'da yaşayan, imam hatip lisesi veya ilahiyat eğitiminden birini ya da her ikisini tamamlamış, 26-56 yaş aralığındaki 45 başörtülü kadından teşekkül etmiştir. Yoğun betimlenen bulguların yorumlanması neticesinde; el âlemin, yakın çevre başta olmak üzere, herkesi kapsadığı anlaşılmıştır. Bunun yanı sıra, el âlemin, başörtülü kadınlar üzerinde; eğitim tercihleri, kılık kıyafet tercihleri, başörtüsü, sosyal yaşam ve sosyal medya alanlarında etkili olduğu netleşmiştir. El âlemin kontrolünün, takdir ve beğeniler bağlamında olumlu; eleştirme, tepki gösterme anlamında da olumsuz olarak deneyimlendiği de belli olmuştur. Bunlarla birlikte, sanal dünyanın işleyişini düzenleyen ve denetleyen bir sanal el âlemin oluştuğu da bu çalışmanın bulgularındandır. Ayrıca dinî düşüncelerin; dinî sınırların etkin olduğu konular, mekân tercihleri ve başörtüsü yasaklarına dair hususlarda başörtülü kadınları el âlem karşısında desteklediği, arkadaş seçimleri ve akraba ilişkileri gibi mevzularda ise el âlemin kontrolünü meşrulaştırarak pekiştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
People is a phenomenon that influences the worldview, behaviours and preferences of individuals in Turkish society. The influence of people, whose members are controversial, has not been the subject of any research and has not been discussed sociologically. In this sense, this study, which will contribute to the literature, aims to both shed light on the ambiguity in defining people and to reveal in which areas and how women with headscarf experience this controlling effect of people. The sample of the study consisted of 45 women with headscarf between the ages of 26 and 56, who have lived in Istanbul for at least 20 years and have graduated either an imam-hatip high school or theology faculty or both. As a result of findings that were interpreted with thick description, it is understood that the people phenomenon includes everyone, but the immediate environment is more dominant. Besides, it has become clear that people have an impact on women with headscarf in education choices, clothing choices, headscarf, social life and social media. It has also revealed that the control effect of the people is experienced positively in the context of appreciation and liking, and negatively in the sense of criticism and reaction. In addition, one of the findings of this study is that a virtual people, who regulate and control the functioning of the digital world have been formed. Furthermore, it has been concluded that religious thoughts support women with headscarf in the face of the people, in matters where religious boundaries are effective, venue choices and headscarf bans, and that they reinforce the control of people in matters such as choosing friends and family relations by justifying.