تَوظيفُ الأسَاليب البَلاغيّة في تَعليم اللُّغة العربيّة للناطقين بغيرها
Anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretiminde belagat sanatlarının kullanımı
  1. Tez No: 929137
  2. Yazar: VELE ELBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYASS ALRASHED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Arap belagatının anadili Arapça olmayanlar için temel bir konu olarak önemini, dil ve ifade becerilerini geliştirmedeki etkin rolünü, ayrıca belagat sanatlarını öğrenerek kazandıkları kültürel ve sosyal boyutları incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, belagat kavramını, bölümlerini, önemini ve öğrenme nedenlerini açıklayarak başlamaktadır. Daha sonra, anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretiminde belagat derslerinin mevcut durumu ve öğretim yöntemleri ele alınarak belagat çalışmalarını etkileyen temel zorluklara dikkat çekilmektedir. Çalışma, belagat öğretiminin kültürel ve sosyal açıdan Arapça öğrenenler üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Ayrıca, anadili Arapça olanlarla etkili iletişim kurmadaki rolü, estetik anlayışı geliştirme ve öğrencilerin dilsel ve kültürel birikimini zenginleştirme konularını incelemektedir. Çalışma, belagat sanatlarının anadili Arapça olmayan öğrencilere öğretilmesi için edebi metinlere dayanan ve kültürel-tarihsel çerçeveyi içeren bir mekanizma önerisi sunmaktadır. Araştırma, şu önemli önerilerle sonuçlanmaktadır: Belagat çalışmalarını içerecek şekilde Arapça öğretim müfredatlarının, öğrencilerin kültürel, sosyal ve dil becerilerini geliştirecek şekilde uyarlanması; teorik ve pratik yönleri birleştiren eğitim müfredatlarının tasarlanması ve öğrencilerin seviyeleri ile kültürel geçmişlerinin dikkate alınması.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the significance of Arabic rhetoric as a fundamental subject for non-native learners and its active role in enhancing their language and expression skills, as well as the cultural and social dimensions gained through studying rhetorical techniques. The research begins by clarifying the concept of rhetoric, its divisions, importance, and motives for learning it. It then highlights the main challenges facing rhetorical studies after discussing the current methods of teaching rhetoric in Arabic language lessons for non-native speakers. The study focuses on the dimensions of teaching rhetoric and its impact on Arabic language learners from cultural and social perspectives. It also examines its effect on effective communication with native speakers, fostering taste, and enriching learners' linguistic and cultural knowledge. Additionally, it proposes a practical mechanism for teaching rhetorical techniques to Arabic learners, relying on literary texts within a cultural and historical framework. The study concludes with several recommendations, the most notable of which include adapting Arabic language curricula to incorporate rhetorical studies that develop students' cultural, social, and linguistic skills; designing educational curricula that integrate theoretical and practical aspects while considering students' levels and cultural backgrounds; and guiding teachers to adopt innovative teaching methods that enhance the learning of Arabic rhetoric among students