Sürekli kalite iyileştirmede kıyaslama ve dayanıklı tüketim malları sektöründe bir uygulama örneği
- Tez No: 92914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ill ÖZET 2. Dünya Savaşı' nın ardından başlıyan globalleşme hareketleri, günümüzde oldukça hız kazanmıştır. Buna bağlı olarak dünya ülkelerinin siyasal, ekonomik ve sosyal bakımdan karşılıklı bağımlılıkları artmıştır. İşletmelerin kendilerini dış dünyadan yalıtabildikleri dönemler çok geride kalmıştır. Ekonomik, teknolojik ve hatta sosyal faaliyetlerin ulusal sınırları aştığı bu düzende, her ülkenin kendi çıkarları diğer ülkelerin çıkarlarıyla uyumlu hale getirmesi zorunluluk haline gelmiştir. Bugün bir ülkenin ekonomik performansını belirleyen en önemli faktör, o ülkenin rekabet gücüdür. 21. yüzyıla yaklaştığımız şu günlerde, rekabet“kalite”konusunda yoğunlaşmakta ve“kalite”anlayışı yeni boyutlara ulaşmaktadır. Günümüzde, güvenilir ve devamlılık arz eden kaliteye ulaşabilmek için uygulanan en yaygın model 'Toplam Kalite Yönetim Modeli“dir. Başlıca amacı iç ve dış müşteri tatmininin arttırılması olan ”Toplam Kalite Yönetimi“ nin temelinde, kuruluşun kendisini sürekli olarak geliştirmesi yatmaktadır. Bu amaca yönelik sistematik bir yaklaşım olarak kalite araçlarından biri olan ”kıyaslama (benchmarking) modeli" ortaya çıkmaktadır. Toplam Kalite Yönetim modeli sayesinde işletmeler, yoğun rekabet koşulları altında, kalite performanslarını geliştirmek için, rekabet, süreç ve strateji konularında kıyaslama (benchmarking) yapmaktadırlar. Bu sayede yoğun rekabet karşısında işletmeler güçlü alanlarını anlamaları ve rekabeti aşmak için yöntemler geliştirmeleri, endüstri dalına bakılmaksızın, hangi şirketlerin dünya çapında en iyi uygulamalar yapan şirketler olduğunu ve bunların başarılarının altında yatan etkenlerin neler olduğunu öğrenmektedirler. Kıyaslama süreci iki yönlü bir süreçtir ve bu sürece katılan iki işletmenin de karlı çıktığı bir ortamda; deneyim ve bilgilerin paylaşımı ve112 transferi sayesinde daha iyiyi, daha çabuk yapabilmek mümkün olmaktadır. Kıyaslama bir iyileştirme süreci olup, müşteri memnuniyetini arttırma ve müşterilerin isteklerini de aşarak, olası beklentilerini karşılama, pazarda liderlik ve kalıcı rekabet avantajını sağlamak için gerekli bir sistemdir. Bu araştırmada TKY nin araçlarından biri olan Kıyaslama sürecinin ne olduğu ve rakiplerine karşı avantaj sağlamak isteyen işletmeler için önemi açıklanmıştır. Toplam Kalite Yönetimi' ni uygulayan işletmeler, kıyaslamayı artan rekabete ayak uydurabilmelerini sağlayan başarılı bir yöntem olarak kabul etmişlerdir.Bu çalışmanın amacı, Türkiye ye Toplam Kalite Yönetiminin bir aracı olarak giren kıyaslamanın, nasıl uygulandığının ortaya konulmasına yöneliktir.Bu amaç doğrultusunda dayanıklı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin, Avrupalı rakibiyle arasında bilgi ve deneyimlerinin paylaşılması amacıyla bir kıyaslama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
113 ABSTRACT Globalisation movements that had started after 2. World War had recently gained importance. In accordance with this, the mutual dependency of countries in terms of political, economical and social aspects had increased. In past, companies were working in an isolated way. As economical, technological and even social activities go beyond the national borders, the benefits of every country have to comply with the benefits of the other countries. Today, the most important factor that determines the economical performance of a country is the competition power of this country. In the early days of 21.st century, competition concentrates on“quality”and“quality”concept reaches to new dimensions. Recently, the most common model that is used to obtain dependable and continual quality is the 'Total Quality Management Model“. The main purpose of the 'Total Quality Management”is to increase the satisfaction of internal and external customers, its foundation depends on the continual development of the company. As a systematical approach in accordance with this purpose,“benchmarking model”is revealed as one of the quality items. By the help of Total Quality Management Model, under intense competition conditions, companies apply benchmarking in order to increase their quality performances concerning competition, process and strategy. In this way, they can learn the strong sides of companies and develop methods to surmount competition. Without taking into consideration the kind of industry, they can also be informed about the companies that do the best applications world widely and they can gather information regarding the other effects about their success. Benchmarking process has two sides and as both of the companies that contribute to this period gain profit; by the help of the share and transfer114 of the information and experiences, better applications can be done more rapidly. Benchmarking is an improvement process; this process is required to increase the satisfaction of the customers and also by exceeding the demands of customers, it is needed to assure the leadership and permanent competition advantage in the market. In this research, as one of the TQM items, benchmarking process is defined with the importance of this process for the companies that want to gain advantage against their competitors. Companies that apply Total Quality Management have accepted benchmarking as a successful method to keep up with the increasing competition. The purpose of this research is to point out how benchmarking process, as a tool of Total Quality Management is applied in Turkey. According to this approach, a benchmarking study is done in order to share the information and experiences between a company from the sector of durable consumption goods and an European competitor company. HDKflB