Vakfiyelere göre Tokat vakıfları: H. 1000 - 1200 / M. 1591 - 1785
- Tez No: 92915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Vakıf müessesesi, Osmanlı toplumunda sosyal hayatın düzenlenmesi, şehirlerin imarı, eğitimin ve kültürel hayatın gelişmesi gibi pek çok konuda, devlete hizmet etmiş bir müessesedir. Tokat da vakıf müessesesi yoluyla, dini, iktisadî, kültürel yönlerden gelişme kaydetmiştir. Tokat şehrine Türk-İslâm kimliği kazandıran camiler, medreseler, mescidler, köprü ve çeşmeler, hanlar; vakıf gelirleri ile ayakta kalmışlardır. Yine vakıflar yoluyla şehirdeki ticari hayat desteklenmiş, birçok zanaatkar, vakıf han ve dükkânlarda çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Tokat'ta H. 1000-1200 yıllarına ait vakfiyeler incelenerek, vâkıflar, cinsiyetleri, sosyal statüleri, vakıf kurma amaçları ve vakıfların yönlendiği alanlar açısından irdelenmiştir. Vakfiyelerde belirtilen şartlar, eğitim-öğretim ve dini hizmet amaçlı vakıflar yanında, tilâvet ve dua vakıflarının, bayındırlık ve sosyal hizmet amaçlı vakıfların bulunduğu; vakıf müesseseler inde çalışarak geçimlerini temin eden insanlar olduğu tespit etmemize yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Institution of foundation plays on an important role in improvement of educational & agricultural life, regulations of concerning construction and putting in order the social life of the ottoman community for serving on the society. Tokat, develops in religiovs, agricultural and in economic ways via institution of foundation. The masqves, theological scolls, small masqves, bridges and large commercial buildings that forms the Turkish- islamic identity of Tokat provience was all established by incomes of foundations. Also, in the city the economic life was supported by the foundations and many, craftsmen continved their works in shops and in fonundations' caravansaray. institution's documents which belong to H. 1000 to 1200 were examined in order to understand the foundation's sexvality, social carrier and the aims of setting up the foundation, in addition, examinations about foundatiens' interest in different kinds of wiews, help us to understand their aims easily. Conditions that determined in institutions, show us that; beyond the foundations whose aim were serving edvcational & agricultural and religious life, also, there were foundations which worked for public, social serings and prayer foundations. On the other hand we can easily know that in those years there were many people who work in institutuon of foundations in means of subsistence. m^mm^^^^£