Plastik ifadenin bir aracı olarak Gustave Courbet'nin palet bıçağı tekniğinin incelenmesi
Analysing Gustave Courbet's palette knife technique as a tool of plastic expression
- Tez No: 929143
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gustave Courbet, 19. yüzyıl sanatının en önemli temsilcilerinden biri olarak öne çıkmıştır. Sanat anlayışıyla dönemin geleneksel anlayışına meydan okuyan Courbet, resimlerinde fırça yerine palet bıçağı kullanarak kendine özgü bir üslup yaratmıştır. Palet bıçağı tekniğini kullanarak güçlü bir doku ve biçim etkisi elde etmiş, yüzeye gerçekçi bir şekilde hareket ve canlılık kazandırmıştır. Bu teknik hem Courbet'nin anlatım dilinde hem de Realizm akımının gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışma, Gustave Courbet'nin palet bıçağı tekniğini plastik ifade açısından incelemeyi ve bu tekniğin hem sanatçının anlatımına hem de dönemin sanatsal gelişimine olan katkılarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel yöntem ve plastik analiz yöntemi kullanılarak Courbet'nin eserleri tematik bir sırayla analiz edilmiştir. Ayrıca bu analizlerden yola çıkılarak palet bıçağı tekniğinin uygulamada nasıl kullanılabileceği ele alınmış ve bu bağlamda değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca Courbet'nin bu yenilikçi yaklaşımı yalnızca Realizm akımını etkilemekle kalmamış aynı zamanda modern sanatın şekillenmesinde de önemli bir mihenk taşı olduğu görülmüştür. Bu nedenle bu çalışma Courbet'nin resimlerinde kullandığı bu teknik üzerinden Realizm' in derinliğini ve dönemsel etkilerini anlamayı da hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Gustave Courbet stood out as one of the most important representatives of 19th century art. Challenging the traditional understanding of the period with his understanding of art, Courbet created a unique style by using a palette knife instead of a brush in his paintings. By using the palette knife technique, he achieved a strong texture and form effect, giving the surface realistic movement and vitality. This technique played an important role both in Courbet's language of expression and in the development of the Realism movement. This study aims to analyse Gustave Courbet's palette knife technique in terms of plastic expression and to evaluate the contribution of this technique to both the artist's expression and the artistic development of the period. In the research, Courbet's works were analysed in a thematic order using qualitative method and plastic analysis method. In addition, based on these analyses, how the palette knife technique can be used in practice was discussed and evaluations were made in this context. In addition, Courbet's innovative approach not only influenced the Realism movement, but also proved to be an important milestone in the shaping of modern art. For this reason, this study also aims to understand the depth and periodical effects of Realism through this technique Courbet used in his paintings.