Sınıf öğretmenlerinin 21. Yy. becerileri ve fen okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi
A study of 21st century skills and science literacy amongclassroom teacher
  1. Tez No: 929145
  2. Yazar: KAMİLE ARMAĞAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TAŞLIDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin 21.yüzyıl becerileri ve fen okuryazarlık düzeylerinin, cinsiyet, hizmet süresi, liseden mezun olunan bölüm, üniversiteden mezun olunan bölüm değişkenleri açısından incelemek ve sonuçları değerlendirmektir. Bu amaçla araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modelinde karşılaştırma türü ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Çalışma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 381 sınıf öğretmeni ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Temel Fen Okuryazarlığı Ölçeği, Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler betimsel istatistik ve Tek Yönlü MANOVA analizleri ile çözümlenerek sonuçlar elde edilmiştir. Analiz sonuçları sınıf öğretmenlerinin birlikte çok boyutlu 21. yüzyıl becerileri ve fen okuryazarlık düzeylerinin cinsiyet, hizmet süresi, üniversiteden mezun olunan bölüm ve değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar göstermediğini, fakat lise mezuniyet bölümüne göre anlamlı bir şekilde farklılaştığını ortaya koymuştur. ANOVA sonuçları ise, Temel Fen Okuryazarlığı bağımlı değişkeninin lise mezuniyet bölümüne göre anlamlı farklılaştığını ve söz konusu farkın sayısal bölümü mezunları ile diğer bölüm mezunları arasında olup, sayısal alan mezunları lehine olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine and evaluate the 21st century skills and science literacy levels of classroom teachers in terms of gender, years of service, high school major, and university major. For this purpose, a comparative correlational research design within the descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study was conducted with 381 classroom teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education during the 2023-2024 academic year. As data collection tools, the Basic Science Literacy Scale, the Multidimensional 21st Century Skills Scale, and a Personal Information Form were used. The data were analyzed using descriptive statistics and one-way MANOVA, and the results were obtained. The analysis results showed that there was no statistically significant difference in the overall multidimensional 21st century skills and science literacy levels of classroom teachers according to gender, years of service, and university major. However, the dependent variable of basic science literacy showed a significant difference according to the high school major. This difference was between graduates of science departments and graduates of other departments, in favor of graduates of science departments. ANOVA results showed that the dependent variable of Basic Science Literacy differed significantly according to the high school graduation department and that the difference was between science department graduates and other department graduates and it was in favor of science department graduates.