Güney göçmeni Kıbrıslı Türklerde kimlik algısı
Identity perception among Turkish cypriot migrants from the south
- Tez No: 929146
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ÇAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Kimlik, bireylerin aidiyetlerini tanımlarken tarihsel olaylar, toplumsal bellek ve bireysel deneyimler tarafından şekillenir. Kıbrıslı Türklerin kimlik algısı da bu dinamik süreçten etkilenmiş ve özellikle Kıbrıs'ın tarihindeki çatışmalar, sömürge dönemi ve 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı gibi olaylarla yeniden biçimlenmiştir. 1974 savaşı, Kıbrıslı Türkler için yalnızca bir coğrafi ayrışma değil, aynı zamanda kimlik ve aidiyet duygularında köklü değişimlere yol açan bir kırılma noktası olmuştur. Savaş sonrasında gerçekleşen zorunlu göçler, bireylerin geçmişle bağlarını sorgulamasına, yeni toplumsal yapıya uyum sağlamaya çalışırken aynı zamanda kimliklerini yeniden tanımlamalarına neden olmuştur. Birinci kuşak bireyler savaşın travmalarını derinden hissederken, bu travmalar kimlik algıları üzerinde belirleyici olmuştur. Türklük kimliği, güvenlik ve aidiyet duygusunu pekiştirirken, Kıbrıslılık kimliği ise adaya özgü bir kimlik anlayışını yansıtmaktadır. Türkiye'nin kuzeydeki siyasi ve ekonomik etkisinin artması, özellikle ikinci kuşakta Kıbrıslılık kimliğinin öne çıkmasına neden olmuştur. Göç sonrası toplumsal düzen, bireyler arasında güven bunalımı yaratmış, mülkiyet paylaşımındaki adaletsizlikler, toplumsal aidiyeti zayıflatmıştır. Böylece, Kıbrıslı Türklerin kimlik algısı, tarihsel kırılmalar ve toplumsal değişimler ekseninde dönüşerek günümüze ulaşan çok katmanlı bir yapı kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Identity is shaped by historical events, collective memory, and individual experiences while defining one's sense of belonging. The identity perception of Turkish Cypriots has been significantly influenced by this dynamic process, particularly through historical conflicts, colonial rule, and the 1974 Cyprus Peace Operation. The 1974 war marked not only a geographical division for Turkish Cypriots but also a turning point in their identity and sense of belonging. The forced migrations following the war led individuals to question their past connections and adapt to a new social order while redefining their identities. The first-generation individuals deeply experienced the trauma of war, which played a crucial role in shaping their identity perceptions. While Turkishness provided a sense of security and belonging, Cypriotness reflected a localized identity. The increasing political and economic influence of Turkey in the northern part of the island after 1974 contributed to the emergence of a stronger Cypriot identity, particularly among the second generation. The post-war social order fostered distrust among individuals, as injustices in property distribution weakened social cohesion. Thus, the identity perception of Turkish Cypriots has evolved through historical ruptures and social transformations, resulting in a complex and multi-layered structure that persists to the present day.