Türkiye'de uygulanan performans esaslı program bütçe sisteminin incelenmesi
Review of the performance-based program budget system implemented in Turkey
  1. Tez No: 929156
  2. Yazar: AYŞEGÜL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR LÜTFÜ EJDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Küreselleşme sürecinin etkisiyle, değişen ekonomik yapılar bütçenin maliye politikası aracı olarak kullanılmasını zorunlu hale getirmiş ve çeşitli bütçeleme sistemlerinin geliştirilmesine neden olmuştur. Türkiye'de bu doğrultuda ortaya çıkan gereksinimlere yanıt verebilmek amacıyla, dünyadaki gelişmelere uyum sağlayan, yenilikçi ve değişime açık bir bütçe anlayışı ile kamu mali yönetim sistemi 2003 yılında kabul edilen 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu çerçevesinde yeniden şekillendirilmiştir. Bu reform sayesinde, kamu kaynaklarının daha ekonomik, verimli ve etkin kullanımını esas alan sonuç odaklı bir mali yönetim anlayışı benimsenmiş ve performans esaslı bütçe sistemine geçilmiştir. Ancak süreç içerisinde stratejik planlar ve performans programları yoluyla üretilen performans bilgisinin bütçeleme ve karar alma süreçlerine dâhil edilememesi gibi ortaya çıkan eksiklikler nedeniyle yeni bütçe sistemine geçilmesi ihtiyacını ortaya çıkmıştır. Böylece, politika-plan-bütçe bağının güçlendirilmesi ve bütçe karar süreçlerinde performans bilgilerinin daha etkin biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla performans esaslı bütçe sistemiyle bütünleştirilerek oluşturulan“Performans Esaslı Program Bütçe Sistemi”2021 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de uygulanan performans esaslı program bütçe sisteminin etkinliğini artırabilmek için uzun yıllardır program bütçe sistemini uygulayan bazı ülkelerdeki program yapıları incelenerek literatür taraması yapılmıştır. Bunun sonucunda, Türkiye'de uygulanmaya başlanan sistemin mevcut durum analizi yapılarak çeşitli sorun ve güçlükler tespit edilmiş, bu sorunların giderilmesine yönelik ne tür düzenlemelere ihtiyaç duyulduğuna dair uygulama önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the impact of the globalization process, changing economic structures have made it necessary to use the budget as a fiscal policy tool and have led to the development of various budgeting systems. In order to respond to the needs arising in this direction in Turkey, the public financial management system was reshaped within the framework of the Public Financial Management and Control Law No. 5018 adopted in 2003 with a budget approach that adapts to global developments, is innovative and open to change. Thanks to this reform, a results-oriented financial management approach based on more economical, efficient and effective use of public resources was adopted and a performance-based budget system was introduced. However, the need for a new budget system has emerged due to shortcomings such as the inability to incorporate performance information produced through strategic plans and performance programs into budgeting and decision-making processes. Thus, the“Performance-Based Program Budget System”, which was created by integrating it with the performance-based budget system in order to strengthen the policy-plan-budget link and ensure more effective use of performance information in budget decision-making processes, has been implemented since 2021. Within the scope of this study, in order to increase the effectiveness of the performance-based program budget system implemented in Turkey, a literature review was conducted by examining the program structures in some countries that have been implementing the program budget system for many years. As a result, the current situation of the system, which has been implemented in Turkey, has been analyzed, various problems and difficulties have been identified, and implementation suggestions have been presented on what kind of arrangements are needed to overcome these problems.