Kurumsal itibar algısının örgütsel bağlılık üzerine etkisinde kurum içi halkla ilişkiler uygulamalarının düzenleyici rolü
The moderating role of internal public relations practices on the effect of corporate reputation perception on organizational commitment
  1. Tez No: 929155
  2. Yazar: YUSUF YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL RENGİN KÜÇÜKERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
“Kurumsal İtibar Algısının Örgütsel Bağlılık Üzerindeki Etkisinde Kurum İçi Halkla İlişkiler Uygulamalarının Düzenleyici Rolü”başlıklı bu çalışmada, Kurumsal İtibar ve Örgütsel Bağlılık ile Kurum İçi Halkla İlişkiler Uygulamaları olmak üzere 3 farklı değişken yer almaktadır. Her üç değişken ile ilgili literatüre göz attığımızda, Kurumsal İtibar ve Örgütsel Bağlılık ile Kurum İçi Halkla İlişkiler Uygulamalarının ilişkilendirildiği az sayıda çalışma yapıldığı göz çarpmaktadır. Aslında İtibar ve Bağlılık ile ilgili müstakil çalışmaların sayıca fazla olmalarına rağmen her iki değişken arasındaki etki oranına ilişkin çalışma sayısının az olması bir yana, ilgili ve benzer çalışmalarda Halkla ilişkiler uygulamaları yüzeysel olarak yer tutmaktadır. Kurumsal itibar ve örgütsel bağlılık arasında ilişki olduğuna dikkate çeken çalışmalar incelendiğinde, araştırmacıların birey bazında itibar kavramının önemini ve tutumlar ve davranışlar üzerindeki etkisini incelediklerini, farklı modellemeleri ile kavramları ilişkilendirdikleri görülmektedir. Pek çok çalışmanın ortak noktası kurumsal itibarı, birey ile örgüt arasındaki duygusal ilişkide önemli bir değişken olarak ele almalarıdır. Başka bir ifade ile kurumsal itibar ve örgütsel bağlılık ilişkisi bahsi geçen araştırmacılar tarafından kurulmakta, araştırmalar ilişkiyi oluşturan kavramların tanımlamaları ve dayanakları bağlamında farklılaşmaktadırlar. Çalışmada, Kurumsal İtibar kavramının Örgütsel Bağlılığı etkilediği varsayımından yola çıkılarak, bu varsayımsal düzlemde çeşitli Kurum içi Halkla İlişkiler Uygulamaların farklı etkileri incelenmiş ve yapılan araştırma çerçevesindeki hipotez ve analizler üzerinden her üç değişkenin çıkarım ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda değişkenlerden Kurumsal İtibarın Örgütsel Bağlılık üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılırken her iki değişken arasında Kurum İçi Halkla İlişkiler uygulamalarının düzenleyici bir etkiye sahip olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled“The Moderating Role of Internal Public Relations Practices in the Effect of Corporate Reputation Perception on Organizational Commitment”includes 3 different variables: Corporate Reputation and Organizational Commitment and Internal Public Relations Practices. When we look at the literature on all three variables, it is striking that there are few studies that associate Corporate Reputation and Organizational Commitment with Internal Public Relations Practices. In fact, despite the large number of independent studies on Reputation and Commitment, the number of studies on the effect ratio between the two variables is small, and Public Relations practices are superficially covered in related and similar studies. When the studies that draw attention to the relationship between corporate reputation and organizational commitment are examined, it is seen that researchers examine the importance of the concept of reputation on an individual basis and its effect on attitudes and behaviors, and associate the concepts with different models. The common point of many studies is that they consider corporate reputation as an important variable in the emotional relationship between the individual and the organization. In other words, the relationship between corporate reputation and organizational commitment is established by the aforementioned researchers, and the studies differ in the context of the definitions and bases of the concepts that constitute the relationship. In the study, based on the assumption that the concept of Corporate Reputation affects Organizational Commitment, the different effects of various Intra-Organizational Public Relations Practices were examined on this hypothetical level, and inferences and evaluations were made regarding all three variables through the hypotheses and analyzes within the framework of the research. As a result of the research, it was concluded that Corporate Reputation has a positive effect on Organizational Commitment, while it was found that Intra-Organizational Public Relations practices do not have a regulatory effect between the two variables.