Effects of dietary bile acids and lipase supplementation on growth performance, metabolic profile, immunity, carcass characteristics and meat quality of broilers
Rasyona safra asitleri ve lipaz ilavesinin broylerlerin büyüme performansı, metabolik profili, bağışıklık, karkas özellikleri ve et kalitesi üzerine etkileri
- Tez No: 929206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MABROUK RAGAB FATTOUH ELSABAGH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Veteriner Hekimliği, Ziraat, Biotechnology, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bil asitleri (BA'lar), hayvan sağlığı ve performansını iyileştirmek için umut vadeden bir beslenme stratejisi olarak öne çıkmaktadır. Ancak, önceki çalışmalar bazı sağlık ve performans parametreleri üzerinde tutarsız etkiler göstermiştir ve BA'lar ile lipaz arasındaki sinerjik etkileşim büyük ölçüde araştırılmamıştır. Ayrıca, BA'ların antibiyotik büyüme promotörlerine (AGP'ler) alternatif olarak potansiyeli tam anlamıyla incelenmemiştir. Bu çalışmada, BA'ların tek başına veya lipaz ile birlikte etkileri ile bir AGP olan oksitetrasiklinin (OTC) yerine geçme potansiyelleri, broiler sağlığı ve performansı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu amaçla, bir günlük yaşta 240 adet Ross 308 broiler civcivi rastgele dört farklı muamele grubuna (her biri 15 kuşluk dört tekrar) ayrılmıştır: 1.Kontrol: Temel diyet verilmiştir. 2.Antibiyotik: Temel diyete %99,8 oranında OTC 100 mg/kg diyet ilave edilmiştir. 3.BA'lar: Temel diyete, ilk iki hafta boyunca 0,27 g/kg, üçüncü ve beşinci haftalar arasında 0,25 g/kg oranında BA ilave edilmiştir. 4.BA'lar-L: BA grubundaki oranlarda BA'lara ek olarak 0,18 g/kg lipaz ilave edilmiştir. Büyüme performansı ve yem değerlendirme oranı (FCR) 35 gün boyunca izlenmiştir. 35. günde kan örnekleri alınarak bağışıklık tepkisi (albumin, WBC, IgG), lipid metabolizması (TG, HDL, LDL, TC), karaciğer fonksiyon indeksleri (ALT ve AST, bilirubin), böbrek fonksiyon indeksleri (ürik asit, kreatinin) ve sindirim enzimi aktiviteleri (amilaz, lipaz) analiz edilmiştir. 35. günde kesim sonrası karkas özellikleri, göreceli organ ağırlıkları ve et kalitesi değerlendirilmiştir. Ayrıca, çekum içeriklerinde toplam bakteri sayıları (TBC) ölçülmüştür. Veriler SPSS 18 yazılımı kullanılarak analiz edilmiş ve Duncan Çoklu Karşılaştırma Testi, gruplar arasındaki anlamlı farkları belirlemek için uygulanmıştır (P < 0,05). Sonuçlar, OTC ve kontrol grupları arasında çoğu parametre açısından anlamlı fark bulunmadığını göstermiştir (P > 0,05). Ancak, OTC grubunda toplam yem alımı, IgG, ALT, TBC ve uyluk kası göreceli ağırlığı kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur (P < 0,05). BA'larla beslenen broilerlerde, vücut ağırlık artışı, göğüs, uyluk, bursa Fabricius ve dalak göreceli ağırlıkları ile en iyi FCR, PER, EER ve EPEF değerleri ve karın yağı göreceli ağırlığında en düşük değerler görülmüştür (P < 0,05). BA'larla beslenen gruplarda et pişirme kayıpları daha yüksek bulunurken (P < 0,05), pH ve nem içeriği açısından kontrol ve OTC gruplarından anlamlı fark bulunmamıştır (P > 0,05). BA'larla beslenen gruplarda, serum lipid metabolitleri (TC, HDL, LDL, TG), karaciğer fonksiyon enzim aktiviteleri (ALT ve AST) ve ürik asit düzeyleri anlamlı olarak daha düşük bulunurken, toplam protein, IgG ve sindirim enzimi aktiviteleri (amilaz, lipaz) anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (P < 0,05). OTC takviyesi alan broilerlerde en düşük IgG seviyeleri gözlenmiştir. BA ve lipaz kombinasyonu, ilk haftada vücut ağırlık artışı ve FCR'yi iyileştirmiş, ancak BA'ların tek başına sağladığı bazı avantajlar açısından evrensel bir üstünlük sağlamamıştır. Bu nedenle, BA ve lipazın optimal dozlarının, bireysel ve kombine olarak, üretimin farklı aşamalarında sinerjik etkilerini maksimize etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Genel olarak, bu çalışma BA'ların broiler büyümesi ve sağlığını teşvik etmede OTC büyüme promotörüne alternatif olarak etkinliğini doğrulamaktadır.broilerler, bil asitleri, lipaz, antibiyotik büyüme promotörleri, performans, sağlık.
Özet (Çeviri)
Bile acids (BAs) show promise as dietary supplements to enhance livestock health and performance. However, previous studies show inconsistent effects on certain health and performance metrics, and the synergistic interaction between BAs and lipase remains largely unexplored. Moreover, the potential of BAs as substitutes for antibiotic growth promoters (AGPs) has not been fully studied. This study aimed at evaluating the influences of BAs, either alone or in combination with lipase, and to assess their potential to replace oxytetracycline (OTC), an AGP, on broiler health and performance. Two hundred forty 1-day-old Ross 308 broilers were assigned randomly to four treatment groups (with 4 replicates, of 15 birds each) as follows: 1) Control, received a basal diet; 2) Antibiotic: received the basal diet supplemented with OTC 99.8% at 100 mg/kg diet as a growth promotor; 3) BAs: received the basal diet supplemented with BAs at 0.27 g/kg diet for the first two weeks, and 0.25 g/kg diet for weeks 3 to 5; and 4) BAs-L, received the basal diet supplemented with BAs as in the BAs group and lipase at 0.18 g/kg diet. Growth performance and feed efficiency were monitored over 35 days. On day 35, blood samples were collected and analyzed for immune response (albumin, WBC, and IgG), lipid metabolism (TG, HDL, LDL, TC), liver function indices (ALT and AST, Bilirubin), kidney function indices (uric acid, creatinine) and digestive enzyme activity (amylase, lipase). Carcass traits, relative organ weights, and meat quality were assessed after chicken slaughter on day 35. Total bacterial counts (TBCs) in cecal contents were also evaluated. Data were analyzed using SPSS version 18, and the Duncan Multiple Range Test was employed to determine significant differences among treatments (P < 0.05). The results revealed no significant differences between the OTC and control groups for most parameters (P>0.05). However, the OTC group exhibited decreased cumulative feed intake and lower values for IgG, ALT, TBCs and thigh muscle relative weight compared to the control (P0.05) compared to the control and OTC treatments. Broilers supplemented with Bas, either alone or in combination with lipase, exhibited significantly lower serum lipid metabolite levels (TC, HDL, LDL, and TG), liver function enzyme activities (ALT and AST), and uric acid levels compared to broilers fed the control and OTC-supplemented diets (P 0.05).