Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH) hastalarının tanısında ve takibinde TAPSE/sPAP oranının prognostik değeri
Prognostic value of TAPSE/sPAP ratio in the diagnosis and follow-up of patients with chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH)
- Tez No: 929208
- Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM EYLEM AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH) dördüncü pulmoner hipertansiyon grubunda olup, pulmoner arterlerin masif, tekrarlayan ve/veya organize olmuş trombüsle ile ya da pulmoner vasküler yatakta gelişen remodeling ile obstrüksiyonu ve kan akımının yavaşlaması sonucu oluşmaktadır. Pulmoner Emboli sonrası kalıcı veya yeni başlayan dispnesi,egzersiz kısıtlaması olan hastaların, KTEPH açısından tetkik edilmesi önerilmektedir. Bu çalışmada amaç, sağ ventrikül ile pulmoner arter eşleşmesinin non invaziv bir göstergesi olan triküspit anüler düzlem sistolik ekskürsiyonun sistolik pulmoner arter basıncına oranının (TAPSE/sPAB), KTEPH tanılı hastalarda prognoza ve klinik sonuçlar üzerindeki etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu Retrospektif kohort çalışmasında 2013-2024 yılları arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi'nde akut PTE tanısı alıp, en az 3 ay etkin dozda antikoagülan kullanmasına rağmen nefes darlığı olan veya asemptomatik olmasına rağmen KTEPH açısından risk faktörü bulunan hastaların dosya taraması yapılmıştır. Tanısı sağ kalp kateterizasyonu ile doğrulanmış 33 hasta çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) is the fourth group of pulmonary hypertension and occurs as a result of obstruction of the pulmonary arteries with massive, recurrent and/or organized thrombus or remodeling in the pulmonary vascular bed and slowing of blood flow. It is recommended that patients with permanent or new-onset dyspnea and exercise restriction after pulmonary embolism should be examined for CTEPH. The aim of this study was to investigate the effects of the ratio of tricuspid annular plane systolic expansion to systolic pulmonary artery pressure (TAPSE/sPAP), which is a non-invasive indicator of right ventricle and pulmonary artery pairing, on prognosis and clinical outcomes in patients with CTEPH. Materials and Methods: This retrospective cohort study reviewed patient records from Ufuk University Faculty of Medicine Dr. Rıdvan Ege Hospital between 2013 and 2024. The study included patients diagnosed with acute pulmonary thromboembolism (PTE) who had persistent dyspnea despite receiving at least three months of therapeutic anticoagulation or had risk factors for CTEPH despite being asymptomatic. A total of 33 patients whose diagnosis was confirmed via right heart catheterization were included.