Antalya ilinde rekreasyon amaçlı spor yapan bireylerin yaşam tatmini ve rekreasyon fayda düzeylerinin incelenmesi
Examination of life satisfaction and recreation benefit levels of individuals who do sports for recreational purposes in Antalya province
- Tez No: 929214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, spor alanında rekreasyonel amaçlarla faaliyet gösteren bireylerin yaşam tatminleri ile rekreasyonel fayda düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Ana amaca ek olarak rekreasyonel amaçlı spor yapan bireylerin yaşam tatminleri ve rekreasyon fayda düzeyleri cinsiyet, eğitim düzeyi, yaş, gelir düzeyi ve medeni durum değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırmada, Antalya ilinde rekreasyonel amaçlı spor yapan toplam 410 katılımcıdan 123'ü kadın ve 287'si erkek örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Yaşam Tatmini Ölçeği”ve“Rekreasyon Fayda Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) ve Pearson Korelasyon analizi gibi yöntemler uygulanmıştır. Sonuçlar, yaşam tatmini ölçeğinden alınan puanların ve rekreasyon fayda ölçeğinden alınan puanların cinsiyet değişkenine göre, gelir düzeyi değişkenine göre ve medeni durum değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca yaşam tatmini ile yaş arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkan bir diğer analiz sonucudur. Araştırmanın ana problemine yönelik yapılan Pearson korelasyon anali sonucu ise rekreasyonel amaçlı spor yapan bireylerin yaşam tatmini düzeyleri ile rekreasyon fayda düzeyleri arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between life satisfaction and recreational benefit levels of individuals operating for recreational purposes in the field of sports. In addition to the main purpose, life satisfaction and recreation benefit levels of individuals who do sports for recreational purposes were examined according to gender, education level, age, income level and marital status variables. In the study, out of a total of 410 participants who do recreational sports in Antalya, 123 were female and 287 were male as the sample group.“Demographic Information Form”,“Life Satisfaction Scale”and“Recreation Benefit Scale”were used as data collection tools in the research. Methods such as descriptive statistics, t-test, one-way analysis of variance (One Way Anova) and Pearson Correlation analysis were applied to analyze the data. The results revealed that the scores obtained from the life satisfaction scale and the recreation benefit scale differed significantly according to gender variable, income level variable and marital status variable. In addition, another analysis result revealed that there is a positive, low-level significant relationship between life satisfaction and age. The result of the Pearson correlation analysis conducted for the main problem of the research revealed that there is a positive, low-level significant relationship between the life satisfaction levels of individuals who do sports for recreational purposes and their recreation benefit levels.