Beş yıldızlı otellerde görev yapan mutfak personellerinin sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inançları ve yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi: Antalya ili örneği
An examination of health beliefs and life satisfaction levels regarding sports and recreational activities among kitchen staff working in five-star hotels: The case of Antalya province
- Tez No: 1010873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ER, DR. ABDULLAH ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, beş yıldızlı otellerde görev yapan mutfak personellerinin sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inançları ile yaşam doyumu düzeylerini incelemek ve bu değişkenlerin çeşitli demografik ve davranışsal özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemi kapsamında gerçekleştirilmiş olup, örneklemini Antalya ilinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otellerde çalışan mutfak personelleri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Sportif Rekreasyonel Aktivitelere İlişkin Sağlık İnançları Ölçeği (SRAİSİÖ) ve Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiş; bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, cinsiyet, eğitim durumu, gelir düzeyi, medeni durum, haftalık sportif faaliyetlere katılım sıklığı ve katılım nedeni değişkenlerine göre bazı boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Buna karşılık rekreasyonel aktivitelere katılım şekli ile sigara ve alkol kullanımı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ayrıca sportif rekreasyonel aktivitelere ilişkin sağlık inançları ile yaşam doyumu arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, sportif rekreasyonel aktivitelere yönelik olumlu sağlık inançlarının yaşam doyumunu artırıcı bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the health beliefs regarding sports and recreational activities and the levels of life satisfaction among kitchen staff working in five-star hotels, and to determine whether these variables differ according to various demographic and behavioural characteristics. The study was conducted using a quantitative research method, and the sample consisted of kitchen staff working in five-star hotels operating in the province of Antalya. The Health Beliefs Scale Regarding Sports and Recreational Activities (SRAİSİÖ) and the Life Satisfaction Scale (YDÖ) were used as data collection tools. The data obtained were analysed using the SPSS software package; independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA) and correlation analyses were utilised. According to the research findings, statistically significant differences were identified in certain dimensions based on variables such as gender, educational status, income level, marital status, frequency of weekly participation in sporting activities, and reasons for participation. In contrast, no significant differences were found based on the form of participation in recreational activities or the variables of tobacco and alcohol use. Furthermore, a positive and statistically significant relationship was found between health beliefs regarding sporting recreational activities and life satisfaction. Consequently, it can be stated that positive health beliefs regarding sporting recreational activities have a beneficial effect on life satisfaction.