Doğa yürüyüş parkurlarının turizm amaçlı değerlendirilmesi: Antalya Beydağları örneği
The assessment of the hiking tracks for tourism: The case of Antalya Beydağları
  1. Tez No: 363380
  2. Yazar: GÜNEY ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY NEYİŞÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez çalışmanın amacı; doğa yürüyüşü amaçlı gerçekleştirilen turizm ve rekreasyon faaliyetlerinin durumunu incelemek, bu etkinliklere katılan kişilerin parkurlara ait tercihlerini ve beklentilerini belirlemek, uzman görüşlerine dayalı olarak Antalya ilinde bulunan turizm amaçlı kullanılabilecek yürüyüş parkurlarını belirleyerek, kullanıcı beklentileri doğrultusunda bu parkurların turizm ve rekreasyonel amaçlı kullanılmasına yönelik öneriler getirmektir. Bu amaçla, 2012-2013 yılında, doğa yürüyüşü etkinlikleri düzenleyen seyahat acentaları ve kulüp/dernek yetkililerine, doğa yürüyüşü etkinliklerine katılan kişilere anket uygulaması yapılmış, kaynak kişiler belirlenerek yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve belirlenen örnek parkurlar Küresel Konumlama Sistemi ile işaretlenerek dijital haritaya aktarılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ve anket formları içerisinde bulunan açık uçlu sorulara verilen yanıtlar nitel veri analiz yöntemleri kullanılarak, doğa yürüyüşüne katılan bireylerin parkur tercih nedenleri ile ilgili anketten elde edilen veriler ise SPSS 18 (Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı) kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında, frekans (f) yüzde (%) ortalama ( ) ve standart sapma (Ss) gibi tanımlayıcı istatistiksel yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are; to analyze the current status of hiking activities which are performed for tourism and recreation, to determine the hikers' expectation and preference from hiking activities, to determine ideal hiking tracks for tourism in Antalya, and to make suggestions to use hiking tracks for tourism and recreation in the direction of user expectations. For that purpose, the questioner was applied to the authorized persons of travel agencies and clubs which organize hiking tours, and semi-structured interviews were made with core group. And also determined sample hiking tracks were marked with GPS (Global Positioning system) device and transfered to the digital map. Qualitative methods were used to in order to analyze the open-ended questions in Semi-structured interviews and questionnaires results of participant, and SPSS 18 (Statistical Package for the Social Sciences) software was used to analyze the survey results. Descriptive statistics were used as Frequency (f), Percent / proportion (%), mean ( ) and standart deviation (Ss) for evaluation of data.