Ekonomik güvensizlik algısı ile sosyal içerme/dışlanma arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların aracı rolü
The mediating role of basic psychological needs in the relationship between perception of economic insecurity and social inclusion/ exclusion
- Tez No: 929218
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA HASTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada ekonomik güvensizlik algısı ile sosyal içerme/dışlanma arasındaki ilişki ve bu ilişkide Kendini Belirleme Kuramı yazınında sunulan üç temel psikolojik ihtiyacın (özerklik, yetkinlik, ilişkide olma) aracılık rolü incelenmiştir. İlk olarak çalışmanın değişkenlerini ölçümlemek amacıyla ekonomik güvensizlik algısına ilişkin sorular ve Sosyal İçerme Ölçeği 353 katılımcıyla yürütülen bir ön çalışma ile Türkçeye uyarlanmıştır. Daha sonra çalışmanın amacı doğrultusunda 42 farklı üniversite ve 59 farklı bölümden 18- 34 yaşları arasında 294 lisans öğrencisinden toplanan verilerle hipotezler test edilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre tüm değişkenler birbiriyle anlamlı ilişki göstermektedir. Özerklik, yetkinlik ve ilişkide olmanın rolleri incelendiğinde ekonomik güvensizliğin sosyal içerme ile arasındaki ilişkide her birinin aracı rolü bulunurken sosyal dışlanma ile olan ilişkiye yalnızca yetkinlik ve ilişkide olma ihtiyaçlarının aracılık ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak bulgular ilgili yazın çerçevesinde tartışılarak sonuçların uygulamalı alanda kullanımı ve gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined that the relationship between the perception of financial insecurity and social inclusion/exclusion and the mediating role of the three basic psychological needs (autonomy, competence, relatedness), presented in the Self-Determination Theory literature,in those relationships. Firstly, in order to be able to measure the variables of the study, the questions related to the perception of financial insecurity and the Social Inclusion Scale were adapted into Turkish with a prestudy conducted with 353 participants. Subsequently, in accordance with the purpose of the study, the hypotheses were tested with the data collected from 294 undergraduate students between the ages of 18-34, from 42 different universities and 59 different departments. According to the results of the study, all variables have a significant relationship between each other. When the roles of autonomy, competence and relatedness are analized, it is concluded that while each of them has a mediating role in the relationship between financial insecurity and social inclusion, only the need for competence and relatedness mediate in the relationship between financial insecurity and social exclusion. Finally, the results are discussed within the framework of the relevant literature, and the suggestions for the use of the results in the applied field and future studies are given.