Bacillus subtilis'in zebra balığı (Danio rerio)'ında gonad gelişimi, büyüme ve vücut kompozisyonu üzerine etkileri
Effect of Bacillus subtilis on gonadal development, growth and body composition in zebrafish (Danio rerio)
- Tez No: 929217
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN ÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı seviylerdeki Bacillus subtilis (HBB 493®)'un yeme ilavesinin zebra balığının (Danio rerio) büyüme performansı, yaşama oranı, spermatogenez, oogenez, proteaz aktivitesi ve bağırsak sağlığı üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmada toplam 600 adet yavru balık kullanılarak beş deney grubu oluşturulmuştur: Kontrol grubu I (0,0 kob/g), grup II (6,5x1010 kob/g), grup III (1,3x1010 kob/g), grup IV (2,6x1010 kob/g) ve grup V (3,9x1010 kob/g). Her muamele grubu üç tekerrürden ve her tekerrürde ise 40 balık bulunmaktadır. Deney sonunda büyüme parametreleri, gonad gelişimi ve bağırsak yapısı histolojik olarak incelenmiştir. Ayrıca B. subtilis ilave edilmiş diyetlerin ekonomik analizleri ve yemlerin proteaz aktivite değerleri hesaplanmıştır. Deneme sonunda grup V'teki balıkların büyüme parametreleri, kontrol grubu, grup II ve grup III'teki B. subtilis ile beslenen balıklardan istatistiksel olarak farklılık göstermiştir. (P0,05). Gonadların histolojik incelenmesi sonucu, farklı B. subtilis seviyeleriyle beslenen balıklar arasında farklılıklar gözlemlendi. Grup II, III, IV ve V'teki balıkların gonad gelişimi, probiyotik almayan balıklardan daha ileri düzeyde bulundu. Ayrıca, B. subtilis takviyesi ile beslenen balıkların bağırsak sağlığının da arttığı, villus ile goblet hücrelerinin sağlam olduğu görülmüştür. En yüksek proteaz aktivite değeri 75,47±3,18'u/mg protein olarak B. subtilis ilave edilmiş olan grupta kaydedilmiştir. Bu bulgu büyüme parametrelerini ve histolojik sonuçları desteklemektedir. Ekonomik çevrim oranı en düşük 3,9x1010 kob/g ile beslenen grupta kaydedilirken, en yüksek ekonomik karlılık indeksi yine aynı grupta kaydedilmiş olması zebra balıklarını B. subtilis ilave edilmiş diyetlerle beslemenin karlı olduğunu göstermiştir. Bütün sonuçlar dikkate alındığında, zebra balıklarında büyüme parametrelerinin, yaşama oranının, gametogenez ve bağırsak sağlığını artırmak için 3,9x1010 kob/g probiyotik B. subtilis'in besin takviyesi olarak kullanılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study assessed the probiotic effects of dietary supplementation with Bacillus subtilis HBB 493® on growth, survival, gametogenesis, and intestinal health of zebrafish (Danio rerio). 600 juveniles were divided into five experimental groups namely: Control group I (0.0 cfu/g), group II (6.5x109 k/g), group III (1.3x1010 cfu/g), group IV (2.6x1010 cfu/g) and group V (3.9x1010 cfu/g). Each treatment and control had three replicates, while each replicate had 40 fish. The duration of the experiment was 100 days. At the termination of the experiment, gonads, and intestine were histologically assessed. Protease activity value of feeds and economic analysis of diet supplemented with B. subtilis was calculated. Growth parameters, in the fish fed 3.9x1010 cfu/g were significantly different from those observed in the control, group II, and group III B. subtilis fed groups (P0.05). The histological observations of the gonads reveal differences among the fish fed different levels of B. subtilis. Fish fed diets II, III, IV and V had more developed gonads compared to those on diets without B. subtilis. The status of villus and goblet cells was used to assess the intestinal health of the fish fed diets supplemented with B. subtilis. Villus and goblet cells were intact in all the different levels of B. subtilis supplemented groups. The highest protease activity value was measured as 75.47±3.18 U/mg protein in the fish fed highest level of B. subtilis. These findings support the growth parameters and histological results. Economic conversion rate was lowest in the fish fed 3.9x1010 cfu/g group. Whereas, economic profitability index was highest in the same group, suggesting profitability of diets supplemented with B. subtilis in Zebrafish. Taken all together, the present study suggested that the dietary supplementation of 3.9x1010 cfu/g probiotic B. subtilis should be used for the enhancement of growth parameters, survival rate, gametogenesis and intestinal health in ornamental zebrafish.