İmamiyye ve Zeydiyye arasındaki itikadi farklılıklar
The differences in belief between Imamiyya and Zaydiyya
  1. Tez No: 929219
  2. Yazar: NİDAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kelam ve İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hz. Muhammed'in vefatının ardından devletin başına kimin geçeceği konusunda oluşan münakaşalar, daha sonra ortaya çıkan Kerbela olayı, çeşitli kültür öğretilerin etkisi gibi hususlar; Şia'nın doğuşuna sebep olan faktörler arasında ilk saflarda yer almıştır. Bu münakaşalar, imameti Hz. Muhammed'den sonra, Hz. Ali'nin hâk ettiği savında bulunan kişilerin, Şia fırkasını oluşturmaları sonucunda meydana çıkan farklılıklara ek olarak; Şia'nın kendi içinde imametin, kiminle ve nasıl devam edeceği konusunda fikir ayrılıkları yaşamasına neden olmuştur. Şia içerisinde zamanla pek çok alt grup meydana çıkmıştır. Şia denildiğinde, ekseriyetle akla gelen İmamiyye ve bir diğer kolu olan Zeydiyye'nin görüşleri araştırılarak birbirlerine benzeyen yönleri ve farklılıkları bu çalışmamızda ele alınmıştır. Bu amaçla çalışmamız bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The debates concerning who should assume leadership after the death of Prophet Muhammad, the events of Karbala, and the influence of various cultural doctrines are among the primary factors that led to the emergence of Shiism. These debates not only resulted in the formation of the Shia sect by those who claimed that Ali was the rightful successor (imam) after Prophet Muhammad, but also caused divisions within Shia itself over questions of who should assume the imamate and how this succession should be determined. Over time, numerous subgroups emerged within Shia. This study examines the theological similarities and differences between Imamiyya and its offshoot Zaydiya, two prominent branches of Shia Islam. The thesis is structured into an introduction, three main chapters, and a conclusion.