Kemal Tahir'in romanlarında ideolojik söylem
Ideological discourse in Kemal Tahir's novels
- Tez No: 929226
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
İdeolojik düşünceler, çoğu metin türünde olduğu gibi romanlarda da aktarılabilmekte ve üretilebilmektedir. Yazarlar, kendi ideolojik fikirlerini romanlarda farklı yöntem ve tekniklerle açık ve gizli bir şekilde okuyucuya yansıtabilmektedir. Bu yöntem ve tekniklerden bazıları da dili, kurgusal karakterleri ve romanın kendine özgü yapısını ideolojik düşünceleri kurguya aktarmak için biçimlendirmektir. Bu noktada roman türünün kendine özgü yapısı yazara olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla romanlarda yazarının ideolojik fikirlerinin neler olduğu, romana nasıl yansıdığı, nasıl üretildiği gibi soruların cevabına ulaşmak için kullanılan dil, kurgusal karakterler, gerçeklik, yazar ideolojisi ve yazarın kişiliği birlikte yorumlanmayı gerektirmektedir. Bu noktada özellikle dilin toplumsal fikir veya ideoloji tarafından şekillenmiş hali olan söylem, önem kazanmaktadır. Söylem, dilbilimsel bir tarafı olmakla beraber mutlaka sosyal bir bağlama ilişkindir. Söylem kavramının ilintili olduğu birçok terim veya kavram söz konusudur, bu kavramlardan birisi de ideoloji kavramıdır. İdeolojiler, dil kullanımını şekillendirmekte ve ideolojik söylem yapılarını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada Kemal Tahir'in romanlarında yansıttığı veya eleştirdiği ideolojiler; yazar-anlatıcının dili, roman karakterlerinin ifadeleri veya genel olarak romanın söylemi aracılığıyla analiz edilip yorumlanacaktır. Bu doğrultuda dilsel açıdan sözcükler, söz grupları, cümleler veya paragraflara romandaki ideolojik ifadeleri bulmak ve tanımlamak açısından dikkat edilecektir. Marksist ideolojiyi benimseyen bir yazar olarak Kemal Tahir, ideolojisini Türk toplum yapısının sorunlarına çözüm bulma amacıyla dönüştürmüş ve toplumu Batılı ideolojik kalıplardan kurtarmaya çalışmıştır. Bu sebeple ideolojik düşüncelerini köy ve bilhassa tarihi romanlarında daha çok karakterlerin diyalogları aracılığıyla yansıtmış ve kurgulamıştır. Çalışmanın ilk bölümlerinde ideoloji ve söylem kavramları ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Ardından yazarın hayatı, edebi görüşleri ve ideolojisine değinilmiştir. Sonraki bölümlerde ise yazarın konusunu köy ve taşra hayatından alan ve konusunu tarihten alan romanları yansıttığı gerçekliğin farklı olması sebebiyle iki ayrı bölümde ideolojik söylem açısından incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In novels, as in most text types, ideological ideas can be conveyed and produced. Authors can reflect their ideological thoughts to the reader in their novels, openly and covertly, using different methods and techniques. Some of these methods and techniques are to shape the language, fictional characters and the unique structure of the novel to transfer ideological ideas into fiction. At this point, the unique structure of the novel genre provides opportunities for the writer. Therefore, in order to reach answers to questions such as what the ideological ideas of the author are in the novels, how they are reflected in the novel, and how they are produced, the language used, fictional characters, reality, the author's ideology and the author's personality need to be interpreted together. At this point, discourse, which is the form of language shaped by social ideas or ideologies, gains importance. Discourse is related to a social context as well as a linguistic aspect. There are many terms or concepts related to the meaning of discourse, one of which is the concept of ideology. While ideologies shape language, they also reveal ideological discourse structures. In this study, the ideologies that Kemal Tahir reflects or criticizes in her novels will be analyzed and interpreted through the language of the author-narrator, the narratives of the novel's characters, or the discourse of the novel in general. In this context, attention will be paid to the words, phrases, sentences or paragraphs in the novel from a linguistic perspective in order to find and define ideological expressions. As a writer who adopted Marxist ideology, Kemal Tahir changed his ideology to find solutions to the problems of Turkish social structures and to save them from Western ideological patterns. For this reason, he generally reflected and constructed his ideological thoughts through the dialogues of the characters in his village, town and historical novels. In the first parts of the study, the concepts of ideology and discourse are explained in detail. Then, the author's life, literary views and ideology were discussed. In the following sections, the author's novels about village and provincial life and her novels about history were examined and interpreted in terms of ideological discourse in two separate sections due to the different realities they reflect.