Sait Faik Abasıyanık'ın Alemdağ'da Var Bir Yılan'daki hikâyelerinde üslup
Style in Sait Faik Abasıyanık's stories in There is a Snake in Alemdağ
- Tez No: 929227
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİKA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sait Faik Abasıyanık'ın hayatının son döneminde yazdığı ve Alemdağ'da Var Bir Yılan adlı kitabında topladığı hikâyelerinin dil özelliklerini çözümlemeyi amaçlayan bu çalışmada hikâyeler, psikanaliz alanında ortaya konan çalışmaların ve romantik sanat anlayışının rehberliğinde ele alınacaktır. Ortaya koydukları verilerle birbirini desteklediğini düşündüğümüz psikanaliz ve romantizmin hikâyelerin estetik yönü üzerindeki etkisi tematik açıdan ya da yazar biyografisini açıklığa kavuşturmak açısından değil, hikâyelere yansıyan örtük anlamlar açısından değerlendirilecektir. Sait Faik Abasıyanık hikâyelerinin üslup özelliklerini incelemeye duyulan gereksinim onun hikâyelerinin üslup mükemmelliğinden kaynaklanmamaktadır. Aksine onun hikâyelerinin üslup özensizliği konusunda edebiyat çevrelerince oluşturulmuş ortak bir kanaat bulunmaktadır. Sait Faik Abasıyanık'ın özellikle son dönemde yazdığı hikâyeler, genel insan psikolojisinin dilin olağan kullanımında rastlanamayacak bastırmalarını içermesi ve insanın arzularını tatmin edebileceği tüm olağan koşulların üstünde olası bir dünya tasarımını yansıtması bakımından incelenmeye elverişli bir estetiğe sahiptir. Hikâyelere yansıyan özensiz üslup da insanın bastırmaları ve her anlamda muhayyel bir hayatın arzulanmasıyla ilintilidir. Sait Faik Abasıyanık üzerine gerek akademi dışında gerek akademik alanda yapılan çalışmaların büyük kısmı onun eserlerine gerçekliğin temsili olarak yaklaşılması noktasında birleşir. Bu tutumun arkasında Sait Faik Abasıyanık'ın gerçek kişiliğinin ana hikâye kişisiyle arasındaki mesafenin oldukça azalmış olması yatmaktadır. Söz konusu çalışmalar yazar ve dönemin gerçekliğine dair soru işaretlerini ortadan kaldırmaları bakımından oldukça değerlidir. Ancak bir sanat eserine gerçek değerini veren özellik evrensel insan gerçeğini dil unsurlarını gerek bilinçli gerekse bilinçdışı kullanımla yansıtabiliyor olmasıdır. Bu çalışmayla Sait Faik Abasıyanık'ın hikâyelerinden hareketle insanın bastırmaları ve olası dünya tasavvuru hikâyelerin üslubu üstünden tespit edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to analyze the linguistic features of the stories written by Sait Faik Abasıyanık in the last period of his life and collected in his book titled Var Bir Yılan in Alemdağ, the stories will be examined under the guidance of studies in the field of psychoanalysis and the romantic understanding of art. The effects of psychoanalysis and romanticism, which we think support each other with the data they present, on the aesthetic aspect of the stories will be evaluated not from a thematic perspective or in terms of clarifying the author's biography, but in terms of the implicit meanings reflected in the stories. The need to examine the stylistic features of Sait Faik Abasıyanık's stories does not stem from the stylistic perfection of his stories. On the contrary, there is a common opinion formed by literary circles about the stylistic negligence of his stories. The stories written by Sait Faik Abasıyanık, especially in the last period, have an aesthetic that is suitable for examination in terms of containing the suppressions of general human psychology that cannot be encountered in the ordinary use of language and reflecting a possible world design above all the ordinary conditions where man can satisfy his desires. The careless style reflected in the stories is also related to the suppressions of man and the desire for an imaginary life in every sense. Most of the studies conducted on Sait Faik Abasıyanık, both outside the academy and in the academic field, converge on the point of approaching his works as representations of reality. Behind this attitude lies the fact that the distance between Sait Faik Abasıyanık's real personality and the main character of the story has decreased considerably. These studies are quite valuable in terms of eliminating question marks about the reality of the author and the period. However, the feature that gives a work of art its real value is its ability to reflect the universal human reality with the use of language elements, both consciously and unconsciously. In this study, the suppressions of man and the possible world perception will be tried to be determined through the style of the stories, based on Sait Faik Abasıyanık's stories.