Para-aramid ve MWCNTs/GNPs katkılı nanokompozitler ve özellikleri
Para-aramid and MWCNTs/GNPs reinforced nanocomposites and their properties
  1. Tez No: 929228
  2. Yazar: MAHMUT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLİŞİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırma kapsamında, ağırlıkça % 0,3 oranında çok duvarlı karbon nanotüp (MWCNTs), grafen nano tabakalar (GNPs) ve % 0,15 MWCNTs/ % 0,15 GNPs katkılı para-aramid kumaşlarla takviye edilerek, el yatırma tekniği ve sıcak pres kürleme ile para aramid/epoksi/MWCNTs/GNPs kompozit ve balistik plakalar üretilmiştir. Üretilen balistik plakalar ve kompozitler üzerinde sırası ile vurma ve mekanik testler (çekme, basma, eğilme, katlararası kayma) yapılmıştır. GNPs katkılı nano plaka ile katkısız plaka arasında balistik performanslar açısından gözle görülür bir farklılık olmamasına karşın, plaka sayısı 1'den 6'ya doğru artırıldığında sönümlenen enerjide orantılı bir artış gözlenmiştir. Statik yük altındaki testlerde ise MWCNTs katkılı kompozit yapıların çekme özelliklerinde bariz bir şekilde iyileşme kompleks yük taşıma mekanizmasında epoksinin yükleri dağıtımında CNT'lerin yük taşımasına katkıda bulunması nedeni ile gerçekleşmiştir. Öte yandan, katlararası kayma dayanımlarında nano parçacıkların epoksinin kayma esaslı bozunmasında yüklerin taşınmasına katkı sağlayarak açılmaya karşı direnç gösterdiği tespit edilmiştir. Eğilme ve basma dayanımlarında katkısız kompozitin nano katkılılara göre bir derece daha iyi bir performans göstermesi nano parçacıkların topaklanma ve heterojen dağılımı nedeni ile ortaya çıktığı şeklinde değerlendirilmiştir. Çalışmalar daha ileriki aşamalarda nano bozunma modlarının belirlenmesi üzerinde gerçekleşecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, para-aramid/epoxy/MWCNTs/GNPs composites and ballistic plates were fabricated using hot press curing via the hand lay-up technique. The composites were reinforced with para-aramid fabrics containing 0.3 wt.% multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs), graphene nanoplatelets (GNPs), or a combination of 0.15 wt.% MWCNTs and 0.15 wt.% GNPs. Impact and mechanical tests (Tensile, compression, flextural and interlaminar shear strength) were conducted on the fabricated ballistic plates and composites, respectively. Although no significant difference in ballistic performance was observed between the GNP-reinforced and non-reinforced plates, an increase in the number of layers from 1 to 6 resulted in a proportional increase in the energy dissipated during impact. In static loading tests, tensile properties of the MWCNTs-reinforced composite structures exhibited slight improvement. This enhancement is attributed to the contribution of CNTs to the load transfer mechanism within the epoxy matrix, where CNTs facilitate load redistribution. Additionally, in interlaminar shear strength tests, nano-reinforcements were found to improve shear-based load transfer within the epoxy matrix, thereby resisting delamination. For flexural and compressive strengths, the performance of the non-reinforced composites was slightly superior to that of the nano-reinforced ones. This behavior is attributed to nanoparticle agglomeration and heterogeneous dispersion within the matrix. Future studies will focus on identifying nano-scale failure mechanisms in these composites.