Enderûnlu vâsıf ve şair Nedîm'in kasidelerinde değerli taşların değerlendirilişinin Şirvânî'nin Tuhfe-i Mûrâdî adlı Cevher-nâmesi ışığında bir incelemesi
An investigation of the evaluation of the valuable stones in the praises of Enderūnlu vāsif and poet Nedīm in the light of Shirvānī's gemology book named Tuhfe-i Murādī
  1. Tez No: 929239
  2. Yazar: ASUMAN ERTUĞRUL COSTE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ONAT ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Lâle Devri'nin meşhûr şairi Nedîm Lâle Devri' nde yaşamış ve bu devrin ‎kapanmasıyla vefat etmiştir. Enderûnlu Vâsıf Nedîm' den 41 yıl sonra dünyaya ‎gelmiştir. Osmanlı İmparatorluğu' nun dağılma döneminde yaşamıştır. Ve bu iki ‎şairden yıllar önce 15. Yüzyıl' da Hekim Şîrvânî“ Tuhfe- i Murâdî”adlı cevher-‎nâmesini yazmıştır. ‎ Vâsıf ve Nedîm' in divanlarındaki kasidelerde değerli taşları nasıl kullandıkları, ‎Şîrvânî' nin“ Tuhfe-i Murâdî”adlı eserinin de ışığında, bu tezde araştırılmıştır. ‎İncelenen beyitler tek tek açıklanmıştır. Tuhfe- i Mûrâdî' den yapılan ‎transkripsiyonlar ilgili madenlerin bulunduğu bölümlere eklenmiştir. Ve böylece ‎şiirde geçen değerli taşların kullanımları ile cevher-nâmede ele alınışları arasında ‎bir ilgi kurulmuştur. Bunun sayesinde şairlerin bu cevherleri hangi anlamlarda ‎kullandıkları da ortaya konulmaya çalışılmaktadır.‎ Ayrıca Cevher- nâme' de geçen tıbbî reçeteler bu tez ile ortaya konulmak ‎istenmektedir. Klasik Türk Edebiyatı 'nda ve kadîm tıp biliminde madenlerin yeri ‎ve önemi üzerinde bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. ‎
Özet (Çeviri)
The famous poet of the Tulip Era, Nedim lived in the Tulip Era and died with the ‎end of this period. Poet Vāsif from Enderūn was born 41 years after Poet Nedīm. ‎He lived during the disintegration period of the Ottoman Empire. And years before ‎these two poets In the 15th century, doctor Shirvani wrote cevhernāme“ Tuhfe- i ‎Murâdî”.‎ The examination of how Vâsıf and Nedîm used precious stones in the odes in their ‎divans, in the light of Shīrvānī 's work named“ Tuhfe- i Murādī”, is researched in ‎this thesis. The couplets examined are explained one by one. Transcriptions from ‎Tuhfe- i Murādī and thus, a link was established between the use of the precious ‎stone in the poem and its handling in the cevhernāme. Thanks to this, it is tried to ‎reveal in what meanings the poets used these gems.‎ In addition, the medical prescriptions in Cevher- nâme are intended to be revealed ‎in this thesis. It is aimed to conduct a study on the place and importance of minerals ‎in Classical Turkish Literature and ancient medical science.‎