Genişletilmiş T-conorm'lara dayalı metrik tip uzayların topolojik ve metrik özellikleri üzerine
On topological and metric properties of metric typespaces based on extended T-conorms
  1. Tez No: 929238
  2. Yazar: TANSU KAVAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Güçlü b-metrik ve b-metrik uzaylar ile birlikte metrik uzaylar kısaca metrik tip uzaylar olarak adlandırılırlar. Bu yapılardaki üçgen e¸sitsizli˘ ginde kullanılan adi toplama i¸slemi yerine geni¸sletilmi¸s bir t-conorm alınırsa bu yapıların farklı bir geni¸slemesi olan geni¸sletilmi¸s t-conormlara dayanı metrik tip uzaylar elde edilir. Bu tez çalı¸smasında özel olarak sürekli geni¸sletilmi¸s t-conormlara dayanı güçlü b-metrik uzayların topolojik ve metrik özelliklerinin derlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Strong b-metric and b-metric spaces together with metric spaces are shortly called metric-type spaces. If an extended t-conorm is used instead of the ordinary addition operation used in the triangle inequality in these structures, metric type spaces based on extended t-conorms, which are a different extension of these structures, are obtained. In this thesis, it is aimed to summarize the topological and metric properties of strong b-metric spaces based on continuously extended t-conorms.