Characterization of the ceramic raw material properties of Dont clay (Fethiye, SW Türkiye)
Dont kilinin seramik hammadde özelliklerinin karakterizasyonu (Fethiye, GB Türkiye)
  1. Tez No: 929257
  2. Yazar: OKTAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN KÜÇÜKUYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kil, seramik üretiminde çok önemli bir malzemedir. Teknolojik gelişmeler seramik üretiminde çok önemli bir rol oynamasına rağmen, çanak-çömlek yapımında hala geleneksel yöntemler kullanılmaktadır. Dont yaylasındaki (Fethiye, Türkiye) aşınma profillerinden elde edilen kil malzemesi, yerel halk tarafından uzun yıllardır çanak-çömlek üretiminde kullanılmaktadır. Yöresel olarak bilinen bir çanak-çömlek tarifi, bu çalışmada Dont kili olarak adlandırılan bu kahverengimsi kil malzemesinin, yakın çevreden gelen krem rengi bir kil malzemesiyle 5:1 oranında karıştırılmasıdır. Bu karışıma seramik çamuru adı verilir. Ayrıca, çanak-çömlek süslemeleri parmakla uygulanan beyaz renkli bir kil malzemesi kullanılarak yapılır. Bölgenin yapısal özellikleri ve mineral yatakları yaygın olarak incelenmiş olmasına rağmen, çanak-çömlek üretiminde kullanılan kil malzemeleri, endüstriyel uygulamalar için hammadde potansiyelleri açısından kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir. Bu nedenle, bu çalışma, mineralojik, jeokimyasal ve termal özellikler açısından seramik çamurunu üretmek için birlikte kullanılan diğer kil malzemeleriyle birlikte Dont kilini özel olarak karakterize etmeyi amaçlamaktadır. Örnekleme stratejisi, kil malzemelerini yerel çömlekçilerin kaynakladığı yerlerden toplamaktı. Ana kayaçlar polarize mikroskop altında petrografik olarak incelendi. Tüm kil malzemeleri ve seramik çamurları mineralojik olarak X-ışını Kırınımı ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi Analizleri ile; jeokimyasal olarak (ana oksit bileşimleri ve tutuşturma kaybı değerleri) X-ışını Floresan Analizi ile karakterize edildi. Ham kil malzemelerinin termal yükleme üzerine faz değişimleri ve ağırlık kaybı Diferansiyel Termal Analiz-Termogravimetri ile belirlendi. Ayrıca, her 30 dakikada bir 200° artışlarla 400° C, 800° C ve 1000° C'de ısıtılarak kil malzemelerinin mineralojisindeki değişimlerin izlenmesi için XRD analizi kullanıldı. Likya napları ve Beydağları otoktonu, Dont kilinin ana kayaçları olarak gabro, peridodit ve kireçtaşı sağlayan bölgenin baskın jeolojik özellikleridir. Dont kil örnekleri (Dont kil örneği ve Esenköy örneği) ana kil mineralleri olarak kaolinit ve smesit ile birlikte kil dışı mineraller olarak talk, tremolit, kuvars, plajiyoklaz, kalsit olarak neredeyse aynı mineralojiyi içerir. Esenköy örneği, Dont kil örneğine kıyasla nispeten daha fazla kaolinit (%18), daha yüksek Al2O3 (%12,1) ve daha yüksek LOI değerine (%10,15) sahiptir. 2021 ve 2022'de kil malzemelerden üretilen seramik çamurları, nispeten daha yüksek MgO içeriği getiren nispeten daha yüksek talk bolluğundaki küçük bir farkla çok benzer mineralojiyi ortaya koymaktadır. Talk, dökme bileşimlerin yüksek sıcaklıklara (~950 °C) direncini artırır, ancak hem Dont kil malzemelerini, katkı ve dekoratif hem de seramik çamurlarını 1000 °C'de ısıtmak yeni kristal faz olan kristobalit üretir. Dont kil malzemelerinin ve seramik çamurlarının referans killeriyle karşılaştırılması, Dont kil malzemelerinin daha yüksek silika ve karbonat içerikleri ancak daha düşük alüminyum ve kil mineralleri içerikleriyle karakterize edildiğini ortaya koymaktadır. Bu, Dont kil örneklerini yapısal kil seramikleri veya yüksek kaliteli seramik ürünleri için uygunsuz hale getirir.
Özet (Çeviri)
Clays are very important materials for manufacturing ceramics. Although technological improvements play a very significant role in ceramic production, traditional methods are still used for pottery making. Clay material from the weathering profiles in the Dont plateau (Fethiye, Türkiye) has been used by the local population for pottery production for many years. A locally-known pottery recipe is the mixture of this brownish clay material, called Dont clay in this study, with a cream-colored clay material from the nearby vicinity in a 5:1 ratio. This mixture is called ceramic mud. Additionally, pottery decorations are made using a white-colored clay material applied with fingers. Although the structural features and mineral deposits of the region have been widely studied, the clay materials used for pottery production have not been examined comprehensively in terms of their raw material potential for industrial applications. Therefore, this study aims to characterize specifically the Dont clay along with the other clay materials used together to produce the ceramic mud in terms of mineralogical, geochemical and thermal properties. The sampling strategy was to collect the clay materials from the same locations where the local potter sources them. Parent rocks were petrographically examined under a polarizing microscope. All the clay materials as well as ceramic muds were mineralogically characterized by X-ray Diffraction and Fourier Transform Infrared Spectroscopy Analyses; geochemically (major oxide compositions aand loss on ignition values) by X-ray Fluorescence Analysis. The phase changes and weight loss of the raw clay materials upon thermal loading were determined by Differential Thermal Analysis-Thermogravimetry. Additionally, XRD analysis was used to monitor the changes in the mineralogy of the clay materials by heating at 400° C, 800° C and 1000° C with 200° increments every 30 minutes. Lycian nappes and the Beydağları autochthon are the dominant geological features of the region providing gabbro, peridodite and limestone as parent rocks of the Dont clay. Dont clay samples (Dont clay sample and Esenköy sample) include almost identical mineralogy as talc, tremolite, quartz, plagioclase, calcite as non clay minerals with kaolinite and smecite as the major clay minerals. Esenköy sample has relatively more kaolinite (18%), higher Al2O3 (12.1%) and higher LOI value (10.15%) than Dont clay sample. Ceramic muds produced from the clay materials in 2021 and 2022 reveal very similar mineralogy with a minor difference in relatively higher abundances of talc bringing relatively higher MgO content. Talc increases the resistance of the bulk compositions to high temperatures (~950°C), however heating both Dont clay materials, additive and decorative as well as ceramic muds at 1000 °C produces new crystal phase, cristobalite. A comparison of Dont clay materials and the ceramic muds with reference clays reveal that Dont clay materials are characterized by higher contents of silica and carbonate but lower contents of aluminum and clay minerals. This makes Dont clay samples unsuitable for structural clay ceramics or high-quality stoneware products.