Resmi ve özel eğitim kurumlarında yöneticiler tarafından yapılan mobbing uygulamalarının eğitimdeki verimliliğe etkisine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the impact of mobbing practices by administrators in public and private secondary education institutions on efficiency of education
- Tez No: 929258
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında yöneticiler tarafından yapılan mobbing uygulamalarının eğitimdeki verimliliğe etkisinin öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi ve olgu bilim deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Samsun ilinde resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında görev yapan 13 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak uzman desteğiyle hazırlanan, 6 sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır ve görüşme formundan elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırmadan elde edilen bulgulara göre, her ne kadar mobbing kavramı çeşitli adlandırmalara ve gruplandırmalara göre farklı anlamlar içeriyor gibi görünse de esasen çalışanın gerek iş hayatına gerekse özel hayatına etkileri büyük olan bir problemdir. Çalışma hayatının neredeyse tamamını etkileyen bu kavram eğitim alanında da varlığını hissettirmekte, eğitimin ve eğitimcilerin ana problemlerinden biri haline gelmektedir. Bu araştırma sonucunda, katılımcıların mobbing kavramını baskı, aşağılama, zorlama, yıldırma, ayrımcılık ve keyfi davranma gibi olgularla eşleştirdiği görülmektedir. Öğretmen aşırı iş yüküne maruz kalarak, ders programının dağılımında ve başarı ödüllendirmelerinde haksızlığa uğrayarak, izin alırken psikolojik baskı yaşayarak, usulsüz bir şekilde görevlendirilerek mobbing eylemlerine uğradıkları ve bu duruma cinsiyet, yaş, kıdem, medeni hal, kültürel baskı, branş, sosyal ilişkiler farklılığı, dünya görüşü, şahsi çıkarlar, liyakatsizlik, sendikal farklılık ve başarı gibi faktörlerin neden olduğu tespit edilmiştir. Mobbing davranışlarına karşı yönetici kriterlerinin yeniden düzenlenmesi, caydırıcı cezaların uygulanması, idareci atamalarında liyakatin esas alınması, öğretmen camiasının sahip olduğu hakları iyi bilmesi, farklılıklara saygılı ve empati yeteneği güçlü idarecilerin görevlendirilmesi gibi çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of mobbing practices by administrators in public and private secondary education institutions on educational efficiency based on teachers' opinions. A qualitative research method and phenomenology design were used in the research. The study group consists of 13 teachers working in public and private secondary education institution in Samsun during the 203-2024 academic year. An interview form, consisting of 6 questions prepared with expert support, was used as the data collection tool. The data obtained from the interview form were analyzed using content analysis method. According to the findings of the study, although the concept of mobbing seems to have different meanings based on various nomenclatures and groupings, it is essentially a problem with significant impacts on both work life and personal life of employee. This concept, which affects almost the entire work life, also manifests itself in the fields of education, becoming one of the main problems of education and educators. The results of this research indicate that the participants associate the concept of mobbing with phenomena such as pressure, humiliation, intimidation, discrimination, and arbitrary behavior. It has been determined that teachers are subjected to mobbing practices by being overloaded with work, experiencing unfairness in the distribution of course schedules and achievement rewards, facing psychological pressure while taking leave, and being assigned irregularly. Factors such as gender, age, seniority, marital status, cultural pressure, branch, differences in social relationships, worldview, personal interests, lack of merit, union differences, and achievement were found to cause these situations. Recommendations for mobbing behaviors include revising manager criteria, implementing deterrent penalties, prioritizing merit, ensuring that the teaching community is well-aware of their rights, and appointing administrators who are respectful of differences and possess strong empathy skills