Prunus domestica (yeşil erik) ekstresi ile elde edilen gümüş nanoparçacıkların kolorimetrik sensör uygulamalarında incelenmesi
Investigation of silver nanoparticles obtained from Prunus domestica (green plum) extract in choriometric sensor applications
  1. Tez No: 929262
  2. Yazar: SAMET DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ GÖKHAN ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gümüş nanoparçacıkların biyomedikal alandaki kullanımı, fizikokimyasal özelliklerine ve biyouyumluluğuna bağlıdır. Yeşil erik, gümüş nanoparçacıkların yeşil sentezinde nadiren kullanılır. Bu çalışmada, yeşil erik kullanılarak çevre dostu bir yöntemle 170±20 nm boyutunda gümüş nanoparçacıklar sentezlenmiştir. Gümüş nanoparçacıklar, yüzey plazmon rezonansı (LSPR) özellikleri sayesinde ağır metal iyonlarıyla etkileşimini inceleyen kolorimetrik sensör sisteminde algılayıcı olarak kullanılmaktadır. Su kaynaklarından insan vücuduna giren civa, nörolojik hasarlara, bağışıklık sistemi sorunlarına ve üreme sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Ayrıca, uzun süreli maruziyet hafıza kaybı ve davranış değişikliklerine yol açabilir. Yapılan incelemeler sonucunda, sistemin Hg2+ iyonuna özgü yanıt verdiği ve renk değişikliklerinin çıplak gözle ve UV-Vis Spektrofotometresi ile izlendiği gözlemlenmiştir. Sisteme ait lineer bir kalibrasyon eğrisi (y=0,0003x+0,0128, R2=0,9156) ve LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 15.07 μM ve 49,73 μM olarak bulunmuştur. Kolorimetrik sensör sistemi, gerçek sistemlerde test edilmiş ve elde edilen geri kazanım oranları deniz suyunda %93,4, içme suyunda %97,2, ve çeşme suyunda %98,4 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, yeşil erik ekstresi ile sentezlenen gümüş nanoparçacıkların potansiyel biyolojik özelliklerini ve düşük konsantrasyonlarda dahi etkili olabildiğini göstererek, su kaynaklarında civanın tespitinde kolay uygulanabilir bir ölçüm tekniği olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The use of silver nanoparticles in the biomedical field depends on their physicochemical properties and biocompatibility. The green plum is rarely used in the green synthesis of silver nanoparticles. In this study, silver nanoparticles of 170±20 nm in size were synthesized using an environmentally friendly method with green plum. The silver nanoparticles were used as a sensor in a colorimetric sensor system to investigate their interactions with heavy metal ions, due to their surface plasmon resonance (LSPR) properties. Mercury entering the human body through water sources can cause neurological damage, immune system disorders, and adverse effects on reproductive health. Additionally, long-term exposure may lead to memory loss and behavioral changes. The established system specifically responded to Hg2+ ions, and the resulting color changes were monitored both visually and with a UV-Visible Spectrophotometer. A linear calibration curve for the system (y=0.0003x+0.0128, R2=0.9156) was obtained, with LOD and LOQ values of 15.07 μM and 49.73 μM, respectively. The colorimetric sensor system was tested in real systems, and the recovery rates were found to be 93.4% in seawater, 97.2% in drinking water, and 98.4% in tap water. The findings demonstrate the potential biological properties of silver nanoparticles synthesized with green plum extract and their effectiveness even at low concentrations, indicating that they provide an easily applicable measurement technique for detecting mercury in water sources.