2212 numaralı Havza kazası Müslim nüfus defterinin değerlendirilmesi ve transkripsiyonu (H.1262)
Evaluation and transcription of the Havza kaza Muslim population book No. 2212 (H.1262)
- Tez No: 929261
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Nüfus; toplumların ve devletlerin ana unsuru olagelmiştir. Tarihi süreç içinde devletlerin gücü insan gücüne ne kadar sahip olduğu ile doğru orantılıdır. Günümüzde dahi bu unsur önemini korumaktadır. Bu bağlamda devletler nekadar nüfusa sahip olduğunu bilmek ister ve dönem dönem sayım yapmak suretiyle tespit eder. Osmanlı imparatorluğu farklı kıtalara hâkim olan büyük bir imparatorluk kurmuş bir devlettir. Nüfus, dolayısıyla insan gücünü tespit etmek Osmanlı imparatorluğu için çok önemli bir yer tutmuştur. Nüfus sayımları ile insan gücünü tespit ederek savunma, tarım ve ekonomi gibi alanlarla ilgili plan yapılabiyordu. II. Mahmud ile birlikte modern anlamda nüfus sayımları yapılmaya başlanmış ve bu alanda defterler oluşturulmaya başlanmıştır. Çalışmamıza konu olan 2212 defter numaralı Sivas vilayeti Amasya sancağı Havza kazası müslim nüfus defterinde 42 köy, 7 çiftlikhane tespit edilmiş olup , erkek nüfus bilgisinin yanı sıra, eğitim durumları, askerlik bilgileri, yaş, göç durumları ve fiziksel özellikleri hakkında bilgiler içermektedir.Bu açıdan bölge için yapılacak çalışmalarda ve bölge tarihine katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Population has always been the main element of societies and states. In the historical process, the power of states is directly proportional to how much manpower they have. Even today, this element maintains its importance. In this context, states want to know how much population they have and determine it by conducting censuses from time to time. The Ottoman Empire is a state that established a great empire that dominated different continents. Determining the population and therefore the manpower has been a very important place for the Ottoman Empire. By determining the human power through population censuses, plans could be made for areas such as defense, agriculture and economy. With Mahmud II, population censuses began to be conducted in the modern sense and ledgers were started to be created in this field. In the Muslim population book of Sivas province Amasya sanjak Havza kaza with the book number 2212, which is the subject of our study, 42 villages and 7 farmhouses were identified, and in addition to the male population information, it contains information about their educational status, military service information, age, migration status and physical characteristics. In this respect, it is thought that it will contribute to the studies to be carried out for the region and the history of the region