Göçmen popülasyonlarında kültürleşme ve psikolojik uyum: suç dinamiklerine etkisi ve çözüm önerileri
Psychological adaptation and acculturation in immigrant populations: The impact on crime dynamics and proposed solutions
- Tez No: 929263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, göçmen popülasyonlarındaki psikolojik uyum ve kültürleşme süreçlerini inceleyerek suçun önlenmesi ve müdahaleye yönelik çıkarımlar sunmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, İstanbul'da aynı mahallede yaşayan 100 Suriyeli göçmen, 100 Balkan göçmeni ve bu göçmenlerle aynı mahallede yaşayan 100 Türk bireyine iki farklı anket uygulanmıştır. Anket sonuçları, Balkan göçmenlerinin kültürleşmeye daha açık olduğunu, kültürleşme sürecini daha hızlı gerçekleştirdiklerini ve Türk toplumuna benzer yanlarından dolayı psikolojik olarak daha kolay uyum sağladıklarını göstermiştir. Bu durumun, Balkan göçmenlerinde suça eğilimin daha düşük olmasına katkı sağladığı belirlenmiştir. Buna karşılık, Suriyeli göçmenlerin kültürleşme sürecinde daha fazla zorluk yaşadığı ve bu nedenle psikolojik uyumlarının daha zor gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bu zorlukların, Suriyeli göçmenler arasında suça eğilimin daha yüksek olmasına neden olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, göçmen popülasyonlarının uyum süreçlerindeki farklılıkları ortaya koyarak, suçun önlenmesi ve müdahale stratejileri geliştirilmesi açısından önemli çıkarımlar sunmaktadır. Özellikle, kültürleşme sürecinin desteklenmesi ve psikolojik uyumun kolaylaştırılması için yapılacak müdahalelerin, suç oranlarını azaltmada etkili olabileceği vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, göçmenlere yönelik uyum programlarının ve toplum destekli projelerin önemi bir kez daha ortaya konulmuştur. Çalışmanın bulguları, göçmenlerin topluma entegrasyonunu destekleyen politikaların geliştirilmesine ve uygulanmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the psychological adaptation and acculturation processes in immigrant populations and to provide insights for crime prevention and intervention. The research involved administering two different surveys to 100 Syrian immigrants, 100 Balkan immigrants, and 100 Turkish individuals living in the same neighborhood in Istanbul. The survey results indicated that Balkan immigrants are more open to acculturation, adapt more quickly, and experience easier psychological adaptation due to their cultural similarities with the Turkish society. This ease of adaptation contributes to a lower tendency towards criminal behavior among Balkan immigrants. In contrast, Syrian immigrants face more difficulties in the acculturation process, resulting in more challenging psychological adaptation. These challenges are associated with a higher tendency towards criminal behavior among Syrian immigrants. This study highlights the differences in the adaptation processes of immigrant populations, providing valuable insights for developing crime prevention and intervention strategies. It emphasizes the importance of supporting the acculturation process and facilitating psychological adaptation to reduce crime rates. The findings underscore the significance of integration programs and community-supported projects for immigrants. The study's findings can contribute to the development and implementation of policies that support the integration of immigrants into society.