فتح المنّان في تفسير القرآن للشيرازي(ت710هـ) سورة (ص) دراسة وتحقيق
Kutbuddîn eş-Şîrâzî'nin Fethu'l-Mennân fî Tefsîri'l-Kur'an adlı eseri'nin Sâd Suresinin tahkîk ve incelemesi
- Tez No: 764816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMETULLAH ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu araştırma Kutbuddîn eş-Şîrâzî'nin (ö.710) Fethu'l-Mennân fî Tefsîri'l-Kur'an adlı çalışmasının yazma nüshansının Sâd Suresi bölümünün Tahkîk ve İncelemesine dairdir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kutbuddîn eş-Şîrâzî'nin hayatı yaşadığı dönemdeki ilmi değeri terâcim ve tabakat çalışmaları çerçevesinde ele alındı. Ayrıca bu bölümde eserleri, çalışmasında izlediği metodu, yazma eserin müellife aidiyeti ve farklı nüshaları tanıtılarak çalışmada izlediğimiz metod hakkına bilgilere yer verildi. İkinci bölüm ise: Fethu'l-Mennân fî Tefsîri'l-Kur'an adlı çalışmanın Sâd Suresi kısmı bağlamında müellifin metodu, tefsir yönü gibi kıstaslar çerçevesinde tahliller yapıldı. Üçüncü kısımda ise eş-Şîrâzî'nin mahtut eserinin Sâd Suresinin tahkikini kapsamaktadır.Tahkik çalışması ulaşabildiğimiz iki nüsha karşılaştırılarak çalışmada zikredilen hadis malzemesinin tahriç edilmiş şiirlerin kaynak tespiti yapılarak mekan ve yer isimleri, isimler ve kavramlar hakkında bilgiler verilmiştir. Sonuç bölümünde ise mezkur çalışmanın ulaşılan neticelere yer verilerek alan araştırmacılarına öneri ve tavsiylerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The title of this study is: surat sad steady and investigation، and it is manuscript of the interpretation off scholar ' Al_ Shirazi،. Marked with Fath Al_Mannan in; the interpretation of the Quran. This message is considered comlementary of the previous studies and investigation of some parts of the book، God has blessed this Islamic nation by giving it to it in the first centuries which are Known for its merits، and chosen elite who delegated themselves to serve the Quran and purified prophetic Sunnah، They picked it from the mouths of it's listeners and collected it from the breasts of it's breasts in All countries and cities ، and for this they spent their lives and as a result of that، the writing of many huge books in the service the first section is the study section and represents the era in which the other lived and his translation is based on books of translations on classes and his scientific effects. Then study the book after documenting it's attribution to it's author and a systematic statement in the copies and the contrast between it's two copies، And the second section is the section intended to investigate Surah sad from Book Fath AL-Mannan in the interpretation of the Quran، I have contrasted the copies available to me and his hadiths on the effects contained therein came out and his poems were attributed to those who side them، and I translated the non- famous media in the workbook and explained many of the strange words terms that he mentioned before concluding the research، I appended it : with a conclusion containing the most important results and recommendation. I arrived in my letter that the manuscript is important and worthy of investigation because of it's importance in supplying. interpretation libraries in particular and Islamic libraries in general. The third section and the other of the book، Allama AL-Shirazi waas not only a Scholar of Sharia sciences، but he was an expert in various Islamic، cosmic and scientific sciences from those tributaries students drew in various sciences.