Investigation of the role of IKK-related kinases in colitis-associated cancer
Kolitle ilişkili kanserde IKK ile ilgili kinazların rolünün araştırılması
- Tez No: 929297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN İSMAİL GÖKTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kolite bağlı kanser (KİK), kalın bağırsakta devam eden kronik inflamasyonun ciddi bir sonucu olup, genellikle uzun süreli ülseratif kolit hastalarında görülmektedir. KİK'in altında yatan moleküler süreçler arasında kronik inflamasyon, immünolojik disfonksiyon ve onkojenik sinyal yollarının anormal aktivasyonu yer almaktadır. IKK ile ilişkili kinazlar, immün sinyalizasyonun, inflamasyonun ve kanserin önemli düzenleyicileri haline gelmiştir. Ancak, bu kinazların KİK'deki spesifik işlevleri yeterince anlaşılamamıştır. Bu çalışmada, IKK kinaz inhibisyonunun CAC'nin başlangıcı ve gelişimi üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla, AOM/DSS ile indüklenen CRC fare modeli kullanılarak hastalığın akut, kronik ve kanser evrelerini örnekleyen üç deneysel model oluşturulmuştur. Klinik ve histolojik aktivite skorlamaları, akut, kronik ve kanser evrelerinde gerçekleştirilerek IKK ile ilişkili kinazların farmakolojik inhibisyonunun hastalık şiddeti, tümör yükü ve farelerin hayatta kalma oranları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca, sitokin ve kemokin profilleri, immün hücre infiltrasyonu ve oksidatif stres belirteçleri incelenerek bu kinazların inflamatuar tümör mikroçevresindeki rolü araştırılmıştır. Son olarak, bulgularımızın klinik önemini belirlemek amacıyla, ülseratif kolit hastalarına ait çevrimiçi erişilebilir olan tek hücre RNA dizileme verileri analiz edilerek insan hastalığıyla olası paralellikler ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, IKK ile ilişkili kinaz aktivitesinin immün yanıtın modülasyonu ile tümörlerin başlangıcı ve gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Colitis-associated cancer (CAC) is a serious consequence of persistent colonic inflammation, predominantly occurring in individuals with prolonged ulcerative colitis. The molecular processes underlying CAC include chronic inflammation, immunological dysfunction, and abnormal activation of oncogenic signaling pathways. IKK-related kinases are pivotal regulators of immunological signaling, inflammation, and cancer. Nonetheless, their precise functions in CAC remain inadequately understood. In this study, to understand the effects of IKK-kinase inhibition on the onset and the development of CAC, three experimental setups that mimic acute, chronic and cancer phases of the disease were employed by AOM/DSS induced CRC mouse model. Clinical and histological activity scoring were conducted across acute, chronic, and cancer phases to assess the effect of pharmacological inhibition of IKK-related kinases on disease severity, tumor burden, and mouse survivals. Furthermore, we examined cytokine and chemokine profiles, immune cell infiltration, and oxidative stress markers to ascertain the role of these kinases in the inflammatory tumor microenvironment. Finally, to establish the clinical relevance of our findings, publicly available single-cell RNA sequencing data of ulcerative colitis patients were analyzed to identify potential parallels in human disease. It has been demonstrated that the modulation of immune response and the initiation and development of tumors in the CAC are significantly impacted by IKK-related kinase activity.