Kıyamet Suresi'nin Arap dili ve belagatı açısından tahlili
Analysis of the Qiyamah Surah in terms of Arabic language and relationship
  1. Tez No: 929296
  2. Yazar: ZEHRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GALİP GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Arap dili eski çağlardan, modern dünyaya kadar geçen süre zarfında orijinalliğini korumuş olan kadim bir dildir. Bu orijinalliğin korunmasındaki en büyük etken ise Kur'ân'ın Arap dili üzerine indirilmiş olmasıdır. İslam'ın bütün dünya coğrafyasına yayılmasıyla birlikte bu dilde aşınmalar başlamış, bu da“lahn”denilen lisan hatalarının önünü açmıştır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için, bu dilin kural ve kaidelerinin oluşturulup, bir çatı altında toplanılması gerektiği düşünülmüştür. Bu düşünceye istinaden lügat, sarf, nahiv ve belâgat gibi Arapça ilimleri ortaya çıkmıştır. Bu ilimlerin temel hedefi Kur'ân'ın doğru anlaşılmasını sağlamaktır. Bu bağlamda Kur'ân'ın sûreleri lügavî yönü üzerine birçok tefsir yazılmıştır. Bu çalışmada bu hususlar dikkate alınarak Kur'ân'ın belâgat örneklerini taşıyan 114 sûreden bir sûre olan Kıyâmet Sûresi Arap dili ve belâgatı açısından incelemeye tabi tutulmuştur. Suredeki âyetler; sarf, lügat, nahiv ve belâgat ilimleri açısından sure hakkında yazılmış klasik ve modern çalışmalar ışığında incelenmiştir. Çalışma giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, önemi ve amacı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Arap dilinin tanımı, özellikleri, sarf, nahiv, lûgat ve belâgat ilimleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Kıyâmet Sûresi sarf, lügat, nahiv ve belâgat ilimeri açısından incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Kıyâmet Sûresinin kuranın belagi birçok özelliğini yansıttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Arabic language is an ancient language that has preserved its originality from ancient times to the modern world. The most important factor in preserving this originality is that the Quran was sent down in the Arabic language. With the spread of Islam throughout the world, this language began to wear away, which paved the way for linguistic errors called“lahn”. In order to eliminate this problem, it was thought that the rules and regulations of this language should be created and gathered under one roof. Based on this idea, Arabic sciences such as dictionary, grammar, syntax and rhetoric emerged. The main goal of these sciences is to ensure the correct understanding of the Quran. In this context, many commentaries have been written on the linguistic aspects of the surahs of the Quran. In this study, taking these issues into consideration, the Surah of Qiyamat, which is one of the 114 surahs that carry the examples of rhetoric of the Quran, was examined in terms of Arabic language and rhetoric. Verses in the sura; It has been examined in the light of classical and modern studies written about the surah in terms of grammar, lexicography, syntax and rhetoric sciences. The study consists of an introduction and two main parts. In the introduction, brief information about the subject, importance and purpose of the research is given. In the first part of the study, information is given about the definition of the Arabic language, its characteristics, grammar, syntax, dictionary and rhetoric sciences. In the second part of the study, Surah Kıyâmet was examined in terms of grammar, vocabulary, syntax and rhetoric. As a result of the studies, it has been determined that the Qiyamat Surah reflects many of the rhetorical features of the Quran.